2010 Ortalama Yükseltme ve Sorumluluk sınavları yapılacak mı?

2009-2010 Eğitim-Öğretim yılını sona ermesinin hemen ardından liselerde oratalam yükseltme ve sorumluluk sınavları yapıldı. Birçok öğrenci bu sınavlar sayesinde sorumlu olduğu dersleri kurtardı veya ortalamasını yükseltti.Ancak kimi öğrenciler de ya sınava giremedi ya da sınavdan kötü puan alarak  dersleri geçemedi. Bu öğrencilerin merak ettiği konu şu: 2010 Eylül ayında Ortalama Yükseltme ve Sorumluluk Sınavlarının tekrarı yapılacak mı? Bir hak daha verilecek mi?

Geçen yıl da aynı sorun vardı ve Milli Eğitim Bakanlığı yayımladığı genelgeyle eylül ayında bir sınav hakkı daha vermişti. Ve eylül ayında yapılan sınavlar sayesinde binlerce öğrenci sınıfta kalmaktan ya da okuldan atılmaktan kurtulmuştu. Aynı şekilde bu yıla baktığımız da yine sınavı kaçıran ya da dersi geçemeyen öğrenci sayısı bir hayli fazla. Milli Eğitim Bakanlığından bugünlerde yoğun bir istek var, sınavların eylül ayında tekrar edilmesi için.

Bu sebeple rahatlıkla söyleyebiliriz ki, 2010 Eylül ayında bu Ortalama Yükseltme ve Sorumluluk Sınavlarını tekrarı yapılacaktır. Zaten yapılmadığına şu ana kadar tanık olmadık.

İçeriğini net olarak bilmemekle birlikte Milli Eğitim Bakanlığının yayımlayacağı genelgede şu koşulların yer alması bekleniyor:

1) En fazla dört  dersten sınava girilebilecek,

2)Başvurular ağustosun ikinci haftası itibariyle alınacak(Tabi sizler ağustos ayı itibariyle iyi takip etmelisiniz.)

3) Haziran ve temmuz ayında yapılan sorumluluk sınavlarından kötü not alarak okulla ilişiği kesilenler de bu sınavdan faydalabilecek ve eğer dersleri geçmeleri durumunda okula devam edebilecekler.00

4)Başvuruları ağustos ayında alınacak olan bu sınavlar eylül ayının ilk iki haftası içerisinde gerçekleştirilecek.

Sınav tarihleri her okul için ayrı olacağından sınav tarihlerini okullarınızdan öğreneceksiniz. Sınavlara iyi hazırlanıp borçlu geçmemeye gayret etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.