DERS ÇALIŞMA PLANI HAZIRLAMA

Her insan benzerlikleri yanında birbirinden farklıdır. Bunun için her bireyin öğrenme şekli, kapasitesi, öğrenme zamanı da farklılık göstermektedir. Geleneksel olarak hazırlanan standart 4-5 saat çalışmayı gerektiren ders programları ile örneğin; 1-2 saat Matematik, 1 saat Türkçe gibi çalışıldığında öğrencilerin çoğunluğu ya ilk denemede vazgeçecek yada  başarılı olamayacaktır.

Peki Neden? Çünkü A öğrencisi sabahçı ise B öğrencisi öğleci veya A öğrencisi Türkçeyi sevdiği için 25 dakikada anladığı halde B öğrencisi 45 dakikada anlayabilmektedir. Her öğrenci çalıştığı takdirde bütün dersleri başarabilir. Fakat derslere çalışma ağırlığı farklı olmalıdır.

Zamanı iyi kullanmak için haftalık, aylık programlar hazırlanması gerekir. Yapabileceğiniz bir sürü iş varken birde plan yapmak için nereden zaman bulacağız ? Derseniz zamanı hiçbir zaman verimli kullanamazsınız. İyi bir plan ile kısa sürede daha az çaba harcayarak daha çok iş başarabilirsiniz.

Ders çalışma planımızı hazırlamak için öncelikle elimize bir dosya kağıdı alıp pazartesiden itibaren sabah kalkış saatimizi, okula gidiş, dönüş, yemek saatlerini yazalım. Daha sonra günün hangi saatinde çalışacağımıza karar verelim ve bu saatleri de kağıda yerleştirelim.

Örneğin ; Pazartesi

7.00 Kalkış

7.30  Okula Gidiş

12.30 Okul Çıkışı

13-14 Yemek

14-17 Dinlenme

17.00 Derse Oturuş

17.30 O Gün görülen Derslerin Genel Tekrarı

Daha sonra o gün ders programınızda bulunan dersler içerisinde uygun sırayla

Çalışmaya başlayalım. Örneğin;

Matematik 45 dakika çalışma 5 dakika tekrar 10 dakika dinlenme.

Bu şekilde diğer dersleri de yerleştirelim.

9.00 Kişisel Zaman Kullanımı (Tv.,Müzik vb.)

Ders çalışma zamanları kişisel olarak değiştirilmelidir. Ayşe Fizik dersini 35 dakikada anladıysa 35 dakika, Filiz 45 dakikada anladıysa 45 dakika çalışmalıdır. İdeal ders çalışma zamanı bir ders için;

45 dakika çalışma + 5 dakika tekrar + 10 dakika dinlenme = 60 dakikadır.

Ön Hazırlık                           Dinlenme

Tekrar

Ders Çalışırken;

İ.S.O.A.T yöntemini kullanın.

İ  : İnceleme

S : Sorular Oluşturma

O: Okuma

A: Anlatma

T: Tekrarlama

Bu plan tüm günlerde bu şekilde hazırlanmalı ve bir hafta uygulanmalıdır. Zamanla plandaki aksaklıklar giderilmelidir. Örneğin; Matematik dersine ayırdığımız zaman fazla geliyorsa yetiştiremediğiniz bir başka dersi bu zamana ayırabilirsiniz.

Program hazırlarken derslerin sıralanışına dikkat edilmesi gerekir. Sözel bir dersten sonra sayısal bir ders veya konuları farklı olan dersler yerleştirilmelidir. Tarih dersinden sora Türkçe çalışıldığında benzer dersler olduğu için hem daha çok yorulursunuz hem de  birim zamanda öğrenme hızınız düşer. Oysa Matematik dersinden sonra Türkçe çalışırsanız öğrenmeniz daha hızlı ve güçlü olur ve daha az yorulursunuz.

Ders çalışırken dikkat edilmesi gereken diğer bir husus ise ders arasındaki dinlenme sürelerini nasıl değerlendireceğinizdir. Ders aralarında mümkünse odanızda kalın veya ruhunuzu dinlendirecek bir manzaraya , hoş bir tabloya bakın, hafif müzik dinleyin. Bunun yerine ders aralarında ailenizle televizyon izlerseniz televizyonun  öğeleri ders çalışma alanınızdan daha güçlü ve  sesli olduğu için öğrendiklerinizin bir kısmını unutturacak, sizi kendine bağlayacaktır.

Bu program dahilinde size düşen kendinize uygun bir plan hazırlamak ve başarıyı yakalamak, bize düşen de size başarılar dilemek ve gerektiğinde yardım etmektir.

IĞDIR REHBERLİK VE ARAŞTIRMA MERKEZİ