Çocuğum ders çalışmak istemiyor!

Matematik öğretmenliği dışında diğer alanlarda da öğrencilere destek olmaya başladığımda üzerime düşen sorumlulukların arttığını hissederek branş dersleri dışında rehberlik çalışmaları üzerinde de durmaya karar verdim. Bu amaçla özel derslerimde ve web sitemde rehberlik çalışmalarım olacak. Sitemi takip etmeye devam edin.

Çocuğunuza sürekli çalış demekten bıktınız mı? Tahmin ediyorum ki çocuğunuz da sürekli sizin çalış demenizden sıkılmıştır.

El elin eşeğini türkü çağırarak arar ata sözünün yaşandığı bir durum. Siz çocuğunuza “çalış çocuğum” derseniz, o önerinizi türkü çağırarak dinleyecektir. İlgi gösteriyormuş gibi görünsede (çoğu öğrenci ilgide göstermez) atamızın dediği gibi içinden türküler söyleyerek çalışacaktır.

Sözü uzatmadan izlemeniz gereken yöntemi yazayım.

Bir kere başkasının sürekli çalış demesiyle ders çalışmak imkansıza yakın bir şey. Mutlaka öğrenciye sorumluluk yüklemek ve sıkı bir takip gerekir.

Yani başkasının yaptığı planlara uyması öğrenci kendine bir plan yapıp size getirmesini isteyin ve planın ilerleyişini günü gününe kontrol edin. Tüm plan yazılı ve kolay kontrol edilebilir bir yapıda olmalı.

Haftalık ve aylık öğrenciyle beraber durum değerlendirmesi yapmalısınız. Başarıları taktir edilmeli başarısızlıkların nedenini anlatması için öğrenciye fırsat vermelisiniz. Başarısızlık için öğrencinin savunmasını dinledikten sonra bir sonraki hafta için sorun çıkmaması için programınızı tekrar gözden geçirin. Bu şekilde haftalık ve aylık olarak değerlendirmelerinizi sürdürün.

Çalışmaların tamamlanıp tamamlanmadığını günlük olarak takip etmeyi ihmal etmeyin. Öğrencinin zamanı başarılı olması için gereken plana yeterli gelmiyorsa özel ders almayı deneyin. Kendi başına çalışmaktan çok daha hızlı ilerleyecektir. Kendine daha çok boş vakit kalacaktır.

Özel Ders alma imkanınız yoksa da sabırla planınıza uymaya gayret edin. Unutmayın ki siz üzerinize düşenin ufak bir kısmını bile ihmal etseniz öğrenci tamamen plandan vazgeçecektir. Azimle çalışmaları takip edip değerlendirmeleri sürdürün. Sizin gayretiniz öğrenciyi motive edecektir. Siz pes ederseniz de öğrencininde pes etmesi kaçınılmazdır.