Ders çalışmamak için uydurulan bahaneler

Ders çalışmamayı alışkanlık haline getirmişseniz zihniniz ders çalışmamak için size devamlı önerilerde bulunacaktır. Sabırla çalışmalarınızı sürdürün. Yazımızın konusu ders çalışmamak için uydurulan bahaneler. Ekşi sözlükten beğendiğim girişleri alıyorum.

Sizinde çalışmamak için uydurduğunuz bahaneler varsa yorum kısmına yazarak diğer kişilere yardımcı olabilirsiniz. Böylece aynı fikir aklına gelince bunun bir bahane olduğunu fark edebilirsiniz.

Çok uzun bir içerik olduğundan yazar isimlerini yazıma almıyorum. Yazının sonundaki kaynak kısmından yazının tamamına ekşi sözlük sitesinden ulaşabilirsiniz.

 • cep telefonunuzdaki msgları ilk kez görüyormuşçasına 20. kez okumak.
 • dip köşe temizlik yapmak
 • yemek yemek
  telefonla konuşmak
  normalde izlemediğiniz programları izlemek
 • calisma programi yapmak.
  2 saat uygun bi kagit aranir. tablolar cizilir. “3-5:ilk bolum. 5-5.30:ara” diye uzayip giden hic bir zaman gerceklesmeyecek hayaller not edilir.
 • buzdolabını açıp, içine bakıp, kapatmak.. evin her odasını dolaşıp her odaya boşboş bakmak.. aç olmadığın halde yemek yemek.. tuvalet ihtiyacın olmadığı halde gidip tuvalete oturmak.. son yarım saatte 3 bardak su içilmiş olunmasına rağmen gidip su içmek..
 • ders çalışmamak için ,insanın yaratıcılığının son safasına kadar çalışması sonucu ortaya çıkan davranış türleridir.genellikle cevabı bulunamayacak sorulara dalınır.’hayatın anlamı nedir? uzaydan kendime baktığımda şu yaptığım ders çalışma eyleminin bir anlamı var mı? belki yarın öleceğim, şimdi niye ders çalışıyorum ki,zevk aldığım birşey yapsam’ denir ve eyleme geçilir.ders dışında herşey yapılır ve normalde zevk vermeyen etkinlikler zevk vermeye başlar. bu etkinlikler,anlamsız hareketler sırasında ders çalışma eyleminin anlamı keşfedilir.evet ders çalışmak ,diğer her eylemi çekici ve zevkli kılar.
 • makarna salatası..
  zaman: gece yarısı 2
 • aniden internet sitesi kurmaya karar vermek. bir gecede yuzlerce hosting-domain sitesine bakmak. baglantili olarak bir anda html ogrenme icgudusunun gelmesi. bu sirada bilgisayarin fiziksel olarak cok kirlendiginin fark edilmesi ve temizlenmek uzere bilgisayarin en ufak parcalara ayrilmasi. bir ileri seviye olarak da yer yer guc kaynaginin yakilmasi.
 • birden kitaplarını yayınevine göre tekrar dizme isteğinin gelmesi, “çok acil filmlerimin bir listesini yapmam lazım” paniği, hiç yazılmamış olsa da mektup yazma isteği, birden hiç de gündemde olmayan “obua’ya başlamak için en doğru zaman” tripleri, yıllar önce kaybedilmiş bir şeyi bulma isteği, “resim çizmeliyim”, evi/odamı toplamalıyım diye birden geliveren sorumluluk duygusu, bi araştırma merakı bi çalışkanlıktır… ama hiç biri derse yansımaz. ders sınav dönemi geçince hepsi unutulmuştur. bi sonraki sınava kadar tabii…
 • çiçekleri sulamak, fayansları silmek, ayakkabılığı yerleştirmek, yatağı yeniden dağıtıp yeniden toplamak, birikmiş eski gazeteleri iple bağlamak, kendine ders çalışırken dinlenecek playlist’ler hazırlamak, boş su şişelerini doldurmak, hamlandığını aklına getirip manasız egsersizler yapmak, bitmemiş puzzle’ları aramak, aile albümlerine göz atmak, çiçekleri sulamak, fayansları silmek, ayakkabılığı yerleştirmek…
 • masada karşıda oturan ev arkadaşına durup dururken el hareketi çekmek.
  akabinde ev arkadaşıyla güreşmeye başlamak.
  kesinlike amacına ulaşmak.
  hey gidi günler.
  off of.
 • her fırsatta yaptığım hareketlerdir.
  ders kitabını açıp resimlere bakmak ve esnemek bir örnek teşkil edebilir mesela
 • – internetten gereksiz makaleler indirmek
  – evdeki kediyi kovalamak
  – etrafa dağılmış makaleleri konu ve yazarlarına göre tasnif etmeye girişmek
  – gece geç vakit acıkınca yerim diyerek mercimek çorbası pişirmeye karar vermek
  – bi oyun daha oyniiim hemen ders çalışmaya oturacam diyerek bilgisayar başında vakit öldürmek. bir oyun, iki oyun, üç oyun…
  – şimdi çok yorgunum, iki saat uyuyayım, sonra kalkıp ders çalışırım uzun uzun diyerek kanepeye kıvrılmak. bir saat, iki saat, üç saat, hooop sabah olmuş.
 • ansiklopedi’de merak edilen şeylere bakmak.
 • tırnakların içini temizlemek. favorimdir..
 • “yoga yapip zihnimi toparlayacagim ve dersler hemencecik kafama girecek” gibi bir hayli gereksiz bir dusunceyle yere bagdas kurup derin nefesler alip verme, sirt agrimaya baslayinca dolaba yaslanma, sonuc olarak uyuyakalma ile nihayetlenen anlamsiz eylemler triatlonu.
 • -cep telefonunun recorder ına abuk subuk şarkılar söyleyip kaydetmek, sonra onları çok matah şeylermişcesine defalarca dinlemek.
  -çeşitli düzenlerde çalışma programları yapıp, aralarından en iyisini seçmek için saatler harcamak.
  -“şu dersten şunu alsam ortalama bu gelir, o zaman öbür dersten de bunu almam lazım” diye abuk subuk hesaplar yapmak.
  ve en fenası rekor kırma amaçlı olarak;
  -solitaire oynamak
 • bilgisayar başinda ders çalişirken -sanki vahiy inmişcesine- nedensiz olarak mousein içini temizleme ihtiyacı duymak.
 • bilgisayara format atmak, veya butun suruculeri guncellemek, veya virus programini calistirip ne kadar sure kaldi diye iki dakikada bir kontrol etmek.
 • uyandığında kafanı davul gibi hissetmene, baş ağrısından kıvranmana sebep olacak kadar çok uyumak.
  uykunu almış olsan bile yatakta debelenmeye, bir o yana bir bu yana dönmeye ısrarla devam etmek.
 • – masanın üstünde duran çakmakla çalışılan notun köşesini tutuşturmak tam yazılara gelirken söndürmek.- ekşi sözlüğe girip oylanan entryleri kontrol etmek (5dk da bir)- msn de uzun zamandır hiç muhattap olunmayan insanlara ‘naber lan ?’ demek- yeni bir imza bulmaya çalışmak- bu entryi girmek- ayakkabıları boyamak- tost yapıp yemek,sonra sigara içmek- burun karştırmak- ayak tırnaklarını kesmek- masanın üzerine iki farklı parfüm sıkıp karıştırınca nasıl bi koku çıkıyo acaba deyip koklamak

  – boxer değiştirmek

  – yarın olacak olan sınavın notunu hızlı hızlı okumaya çalışmak

  – gitar çalmak(yaratıcılık açısından en verimli olunan zamanlardır,kaçırmayın)

  – kız arkadaşı aramak,kavga çıkarıp suradına kapatmak

  – bu entryi yazmaya devam etmek

  – tuvalete gidip iki damla işeyip geri dönmek,sifonu çekerek bir kova suyu boşu boşuna harcamak

  – hesap makinasında tersten ‘leblebi’ yazmak

  – amfide ton tutturmaya çalışmak

  – el tırnaklarını kesmek

  – el tırnaklarını yemek

  – ayak tırnaklarını yemek

  – kahve yapıp yanında sigara içerek mola vermek

  – masa başına oturmak

  – 5 dk sonra kalkıp tuvalete gitmek

  – yarınki sınavın hocasına küfür etmek

  – çikolata yemek

  – mouse un pillerini değiştirmek

  – downloadlara bakmak

  – downloadlara bakmak

  – downloadlara bakmak

  – …

 • pembe dizi seyretmek

Daha yüzlerce bahane var. Şimdilik burada kesiyorum. Eminim size çok tanıdık gelen bahaneler bulmuşunuzdur.

Kaynak: Ekşi Sözlük

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.