Dershanelerin Zararları

Son yıllarda her öğrencinin hayatında dershaneler var. Şuan ilkokul sınıflarına kadar ilerledi. Peki öğrencilere büyük maddi harcama yaparak sağladığımız bu imkanın getirileri yanında götürüleride olabilir mi acaba?

Pek çok aile “evde çalışmıyor zaten hiç değilse orada bir şeyler öğrenir” diyerek dershanelere gönderiyor çocuklarını. Ama başarı durumlarına baktığımızda evde ders çalışmayan öğrenci gece gündüz dershanede ders görüp etütlere katılsa da başarısında bir ilerleme görülmüyor.

Başarılı öğrenciler ise çok değerli vakitlerinin büyük bir bölümünü dershanelere ayırmak zorunda kalıyorlar.

Oysa konular en çok kendi kendine yapılan çalışmalarla öğreniliyor. Dersler anlatılırken herşey çok güzel görünüyor. Öğrenci anladığını düşünüyor ama test soruları ile karşılaştığında anlatılanlarla uygulamalar pekte örtüşmüyor. Konular etütlerde stajer öğretmenlerin çözdüğü yüzlerce soruyla değil kendi kendinize çözdüğünüz, emek verdiğiniz sorular sayesinde öğreniliyor.

Çoğu öğrenci dershaneye ulaşabilmek için de bir çok vakit harcıyor. Otobüslerde, minibüslerde her gün şehir trafiğine karışıyorlar.

Besin maddeleri üzerinde oynanan bir çok oyunun olduğu bir dönemde dışarıda beslenmek zorunda kalıyorlar.

Başarısız arkadaşları çevresindeki diğer kişileri de kendine benzetmeye çalışıyor. Kendi çalışmadığı zaman arkadaşlarının da çalışma isteğini öldürmeye çalışıyor. Zaten dershane sistemi başarısız öğrencileri bir araya getirip bir sınıfa yerleştiriyor ki yabancılık çekmesinler. Aynı kafadan bir çok arkadaşları oluyor. Kötü giden gidişi doğal görmeye başlıyorlar.

Başarılı öğrencilerse değerlendirmelerde kendi sınıf başarılarının artması için arkadaşlarının geriye düşmesini umuyor.

Öğretmenler yüzlerce öğrenci ile uğraşmaktan yorgun düşüyor. Dershaneler öğretmenlerine çok düşük ücretler veriyor. Çoğu dershane öğretmen maaşlarını ödemekte güçlük çekiyor. Ödemekte güçlük çekmese de ücretlerini ödemiyor. Dershane kurucuları arasındaki anlaşmazlıklar çalışanlara yansıyor. Aylarca maaş alamayan öğretmenler oluyor. Ödemesi gereken borçlarını ödeyemiyor, kredi kartı borçları artıyor. Moralleri bozuluyor. Her sene öğretmen kadrolarında değişiklikler oluyor.

Çoğu öğrenci dersler hakkında çalışmalar yerine sinemalara, cafelere gidip muhabbet etmeyi tercih ediyor.

Dershaneye verilen ücretlerin dışında her gün dışarı çıkıp-dönmek gizli masraflar oluşturuyor. (ulaşım, yemek, arkadaşlarla aktiviteler, giyim, telefon, internet)

Dershaneye giden öğrencilerin okuldan da uzaklaştığı görülüyor. Okul öğretmenini ve yazılıları çokta ciddiye almamaya başlıyor.

Dershane farklı bir konu işlerken, okulda farklı bir konu işleniyor. Okulda yazılı olurken dershanede başka konulardan deneme sınavı oluyorlar. Okulda başka bir ünite pekiştirilmesi gerekirken dershanede başka bir ünite pekiştirilmeye çalışılıyor.

Ve şunu iyi bilin ki çocuğunuzun durumu çoğu zaman veli toplantılarında anlatıldığı gibi değildir. Mutlaka çocuğunuzun durumunu kendiniz test etmelisiniz. Denemelerdeki puanları, yazılı sonuçları, evde çözdüğü soru sayılarını kendiniz kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Veliler ve öğrenciler karşılaşacakları bu sorunları bilip kendilerini koruyacak önlemler almalılar. Mümkünse dershane yerine özel dersle hazırlıklarını sürdürmeyi deneyebilirler. Dershaneye gidenler de daha hızlı olup hem dershane hem okulda işlenen ünitelere hazırlıklı olmalılar. İkisini de ihmal etmemeliler.

Yorumlarınızı bekliyorum. Herkese başarılar dilerim.

“Dershanelerin Zararları” için 9 cevap

 1. bence çok güzel anlatılmış benim arkadaşımda dershaneye gidecek bakalım ne olacak ona o kadar gitme dedim ama kardeşim var diye yalanlar divanalar

 2. katılıyorum bence şunu da ekleyin ” çocuklar okuldaki ödevlerini yetiştiremiyor” :))

 3. bence de öyle.zaten öncelikle eğitim sistemi değişmeli ve öğrenciyi daha çok dersane değil okul hazırlamalı…

 4. Dershane kadar sacma bir sey olamaz. Yabanci ulkelerin hic birinde olmayan bir sey egitimde on yildir zerre kadar ilerlemis ve dunya siralamsinda sondan 3. gozuken turkiyede var. Cocuklar (yani ben) gereksiz bir stres altina giriyoruz ve arkadaslarimizla olan aktivitleri tek bos oldugumuz hafta sonunda iptal etmek zorunda kaliryoruz.

 5. Değerli yazarımıza yazılarından dolayı teşekkür ediyor,şunları kaydediyorum…Öncelikle babam (emekli öğretmen) ve dershanelerden ailece nefret ediyoruz.Ancak eğitim sistemi dershaneye yönlendiriyor.Bu açık bir gerçek..Ben bu sene YGS ve LYS’ye gireceğim.Kendi başarımla bir yerlere gelmek isterim.Zamanımı dershaneye harcayamam.Otobüste,ders aralarında,ne bilim arkadaşlarla gezmelerde falan…Umarım kendi başarımla bir yere gelirimde ”dershanelerin bilboardları yerine kendim bilboard oluştururum”… GELENEK BOZULMADI :D :D

 6. ARKADAŞLAR BEN ******* DERSHANESİNE GİTTİM.
  VE HİÇ BİR ŞEKİLDE MENUN KALMADIM .
  DERSHANEDE YAPTIKLARINI SİZLERE SÖLİYİM.
  1)ÖĞRETMEN DERSE GİRER VE HEPİMİZE TEST DAĞITIR HEPİMİZ BU TESLERİ ÇÖZERİZ.
  2)ÖĞRETMEN TESTİN CEVAPLARINI VERİR BİR KAÇ BİŞE SÖYLER VE AŞIRI DERCEDE ÖDEV VERİR. DERS BU KADAR EVET İŞTE BU. BENCE EN İYİSİ NE BİLİYOMUSUNUZ OKUL.EĞER OKULDA ÖĞRETMENİNİ İYİ DİNLERSEN EVE GELİP ÖĞRETMENİN VERDİĞİ ÖDEVLERİ YAPARSAN YAZILILARA GÜZEL ÇALIŞIRSAN TEST ALIP HER ZAMAN ÇÖZERSEN HER ZAMAN HER YERDE BAŞARILI OLURSUN .. ZATEN DERSHANELER KAPATILICAKMIŞ…sevgilerimle

 7. gerçekten çok güzel anlatılmış ama dershanenin önemsizliği burda belli oluyor işte dershaneye giderken hem para gidiyor hemde öğrencinin birsürü zamanı gidiyor oysa öğrenci kendi çalışsa daha başarılı olacak

Yorumlar kapatıldı.