Sınavlarda başarının sırrı

Girdiğiniz sınavlarda başarılı olmak için mutlaka düzenli soru çözüp pratik yapmalısınız. İnsan beyni karşısına fazla çıkan konularda kendini geliştirir. Sizde zamanlarınızı başarılı olmak istediğiniz şeylerle doldurun.

Bir şeyi 40 kere söylerseniz olur derler. Sizin için faydalı şeyleri yapmak içinizden gelmiyorsa. Çalışmam gerek ama çalışamıyorum diyorsanız yapmanız gerekenleri daha eğlenceli hale getirin. Örneğin çalışmalarınızı değerlendiren karne oluşturun, veya çalışmanızın seyrini gösteren grafikler çizin. Ama bu çalışmaları çalışmalar tamamlandıktan sonra yapmalısınız.

Önce çalışma sonra diğerleri.

Mesela ben çalışacağım ama odam düzenli olsa daha güzel çalışırım. Ben en iyisi önce odamı toplayım, kitaplarımı düzelteyim öyle çalışırım demeyin. Önce yapmanız gereken çalışmayı, çözmeniz gereken soruları çözün sonra odanızı toplayın.

Veya ben önce birşeyler yiyeyim aç karnına iyi çalışılmaz demeyin, önce sorularınızı çözün sonra yemeğinizi yiyin.

Her zaman önce en az yapma isteği duyduğunuz çalışmaları yapın. Daha çok yapmak istediğiniz çalışmaları en sona bırakın.

Ödül olarak çalışma sonraları ilerde olmak istediğiniz mesleği araştırarak geçirin. Çalışmalarınızı sürdürdüğünüzde elde edeceğiniz imkanları hayal edin. (Hayal edin dedim ama çözmeniz gereken soruları çözdükten sonra hayallere izin var.) Ders çalışmayıp devamlı hayaller kuran bir insan olmayın. Çalışma sonrasında ödül olarak hayal kurmaya izin var.

Yazılar yorumlarla gelişmesi için açık uçlu bırakılacak. Yorumlarınızı, tecrubelerinizi yazılarım altında bulunan yorum kısmından paylaşın.