9. sınıf Matematik Dersi Sorumluluk Soruları ve Cevapları

Diğer dersler için sağ üstteki arama kısmına sorumluluk kelimesini aratın.

9. sınıflara sorulmuş sorumluluk sınavının soru ve cevapları. Sorumluluk sınavına hazırlanacak öğrencilere referans olarak kullanılabilir. Çözümlere vurgu yapılması için soruları soluk yazdım.

“9. sınıf Matematik Dersi Sorumluluk Soruları ve Cevapları” için 65 cevap

  1. Selamlar Özlem. Okullar kapandıktan sonra başarısız öğrenciler için yapılan sınavlara çalışarak derslerinden geçebilirsin. Okuluna arasıra uğrayarak sınav tarihlerini öğren. Başarılar dilerim.

   1. mehmet sana birşey sorabilirmiyim bu sorular her okul içinde geçerli sayılıyor mu onu merak ettim

    1. Selamlar Meryem. Sorular fikir vermesi için koyulmuştur. Her öğretmen kendine göre sorular seçerek koyacaktır. 1000 soru arasından en temel 10 soruyu seçerek yazdım. Tavsiyem mutlaka okulunuzun matematik öğretmenleri ile görüşüp ipucu almaya çalışın.

 1. Matematikten Geçemedim. Sorumluluk Sınavlarına Gireceğim. Yukarıdaki Soruların 2-3 Sorusuna Ancak Cevap Verebilirim. Çünkü Hocamızın Anlattıgı Konularla Hiçbir Alakası Yok :(

  1. Selamlar Sefa. Sorular müfredata uygun olarak tüm sınıflarda işlenen temel kavramlara göre oluşturulmuştur. Okul defterinde mutlaka her birinin çözümü vardır. Verdiğim çözümlere bakarak nasıl yapıldığını anlamaya çalış. Çevrende matematiği iyi olan kişilere danışman da faydalı olacaktır. Sınavlar haftaya başlayacak. İyi hazırlanmaya çalış. Başarılar.

 2. Merhaba.Anadolu Lisesinde okuyorum Türkiyede Anadolular arasında 15. gerçekten çok zor soruyorlar burdaki soruların hepsine doğru cevaplandırdım kontrol ettiğimde cevaplarda bi hata yoktu.Ona rağmen Matematikten kaldım diğerleri 2 gerçekten çok zorluyorlar bizi ama sizin sorularınızda bize çerez gibi geliyor.

  1. Sorulacak sorular okul öğretmenleri tarafından kararlaştırılır. Ben fikir vermesi için bu soruları hazırladım. Kimi okul çok iyi olmayan öğrencilerin sınıf geçmesini istemez. Ama çoğu okul öğretmenleri gayret eden öğrencilerin geçebileceği şekilde soruları hazırlar. Benim yazdığım sorular gayret edenlerin yapabileceği çoğu okulda sorulan sorulardan oluşuyor.
   Sınava girecek her öğretmen kendi okul öğretmenleri ile konuşup sorular hakkında fikir edinmeye çalışmalıdır. Her öğretmenin sorusu kendi taktirine kalmış. Bence çoğu okulun soruları benim yazdığım soruların benzerleri olacaktır. Tabi tüm yılın konularını 10 soruya sığdıramadım. Mutlaka çıkması muhtemel başka sorularda var. Ama bu sayfann amacı sadece ufak bir fikir vermek.

 3. Çok tesekkur ederım ben 10.sınıftayım dha önce 2 kere matematıge girdim ancak sınavlarım basarısızdı şimdi sözeldeyim ve napıcam bılemıorum umarım bu sorulardan cıkar .

 4. ya ben matematik dersini seviyorum ama 9.sınıftayken öğretmenden nefret ediyorum şuan 11 e geçtim ve matematiğim 5 9. sınıfta matematikten kalmıştım.çok tedirginim nasıl geçicem.ya üniv düşünmem ona hazırlanmam gerekirken nelerle meşgulm yazık.

  1. 9. Sınıf konuları çok temel konular. Mutlaka en iyi şekilde öğrenerek üniversite sınavı çalışmalarına başlamalısın. Umarım kısa sürede eksiklerinden kurtulursun. Başarılar.

  1. Selamlar Fatih. Geçsende kalsan da yukarıdaki sorular en temel soru tarzlarıdır. Mutlaka öğrenmek gerekir. Gelecekte iyi bir üniversiteye girmeyi düşünüyorsan yaz tatilini iyi değerlendirip eksik bilgilerle yeni seneye geçmemelisin. Başarılar.

   1. benim ilk dönem matematik dersim 0 dı sonra 2 yaptım ort da 1 geldi şimdi 4 zayıfım war şimdi sizin bu sorullarınızı çözmeye çalışıyorum tşk.

 5. eğer sorular böyle gelirse kesin matamatik den geçerim acaba mantık çıkmıycak mı burdaki sorulara göre mantık yok da

  1. Selamlar Aslı. Mantık konusu sınavda çıkabilir. Son yıllarda üniversite sınavında mantık soruları da sorulduğundan dolayı bu ünitenin önemi artmaya başladı. Bu konuda sınavı hazırlayacak öğretmenlerine danışmanda fayda var. Bundan önceki yıllara kadar mantık sorulmama ihtimali bayağı yüksekti. Ama bu aralar bu ünite ile ilgili bir hassasiyet oluşmaya başladı. Eskiden dershaneler bu konuyu hiç anlatmazdı. Çoğu dershane kitabına bu üniteyi koymazdı. Ama artık tüm kitaplarda bu üniteye de yer verilecektir.

 6. merhaba mehmet bey ben size birşey sormak istioyrum benim karnemde 3 tane 1 var Dil anlatım , İngilizce ve Matematik Karnede sorumlu geçti diyor ben 3nüde veremesemde 10.sınıfa geçermiyim .. Birde bu sorular Yarınki sorumluluk imtihanlarında çıkabilirmi ? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..

 7. Arkadaşlar ekolhoca arkadaşlar bu siteyi keşfettim sadece ekol hocayı dinleyin o hoca gerçekten çok güzel anlatıyor diğerleri o kadar güzel değil ama.

 8. sor zoru sorup sınıfta bırakacaklar……………………… ………..

 9. girdim yazılıya bugün bu sorulardan hiçbiri yoktu 31 aldım son 3 yazılım war 45 alamazsam içinden sınıfta kalıcam

  1. Selamlar Fatih. Okulların açılmasına yakın bir sınav daha yapılacak. Sınavdan önce mutlaka matematik öğretmenlerini bulup sınavın içeriği hakkında tavsiyelerini dinle. Bu sınavlardan başarılı olmak çokta zor değil.

 10. sa allahına izniyle giricem sınava ama tabi peygamberim ya 100 alcam hissediyorum HZ.MUSA GİBİ KAĞIDI ORTADAN IKIYE BOLUCEM
  VE MHPNİN 40. YILI

 11. burda bizim işlediğimiz sadece 3 konu var. kümeler ,fonksiyon ve haftalarla ilgili sorular.

 12. ben 9.sınıf öğrencisiyim yarım mat.sınawım var eğer bu sorulardan çıkarsa ben kesin kaldım 4 zayfım war :(

 13. hocam lise sona geçtim ama lise 1 matematğini hala veremedim bugün sınavım var fonksiyonlardan soru çıkarsa kesin bittim sizce sıklıkla hangi sorular çıkar ??

  1. Selamlar Didem.
   Zaten en fazla 10 soru soruluyor. Tüm konulara eşit dağıtmaya çalışılır. Ama öğretmenin daha önemli gördüğü ünite varsa iki veya 3 soru da çıkabilir. Fonksiyonlar da önem verilen bir konudur. En güzeli okulunuzun matematik öğretmenleri ile danışıp ipuçları almak. Başarılar.

 14. sorular kolay ama anadolu seviyesinde değil ben anadolu lisesinde okuyorum hocalar böyle soruları alıştırma olorak bile vermiyorlar hep en zorundan başlıyoruz böylece kafamız karışıyor…

 15. 1 . soruda çözüm hatalı. birinci soruda (a) elamanı C kümesinin elemanı olmadıgı halde A kesişim Cde yazılmıştır sonuç sadece (h)’dir.

 16. hocam sizlerin koydugu sorular cok kolay oysa bizim hoca 10 sorudan 9 unu fonksiyon soruyor eger cılgın matematkci fonksiyonu az sorarsa kesin geceriz
  bide arkadaslar anadolu lisesnde okumann avantjı sudur yıl boyunca 9. sınıftan toplam 2-4 arası kisi kalır ve atılır okldan geri kalanlar eksiksz gecer

  1. Sorular öğrencilere moral olması açısından kolay olarak soruldu. Mutlaka her öğretmenin amacı farklıdır. Ben ilgi gösterip temel kavramları anlayan öğrencilerin başarabileceği bir sınav hazırladım. Gelecekte en kolay, orta, en zor şeklinde 3 sınav sorusu hazırlayacağım. Böylece zor okullarda ki sınavlar için de fikri verecek bir sayfa olacak.

 17. 1 soruda hata var düzeltmiyorsunuz üstüne üstlük yazdıgım yorumu yayımlamıyorsunuz nasıl bir eğitimcisiniz siz???

  1. Selamlar Sitemkar. Mesajından sonra sorudaki hatayı farkettim. Sonradan unutmayıp düzeltmek için yorumunun onayını sonraya bıraktım. Soru düzeltilmiştir. Haberdar ettiğin için teşekkürler.

 18. Çok Teşekkürler. Ellerinize Sağlık Matematikten Hiçbir şey anlamıyorum.
  Yapabileceğimden de pek fazla emin değilim Eylülde 6 dersten sınava gircem.

  1. Selamlar Sevda sınavlar seviyemizi belirlemek için yapılan araçlar. Bunlara bakarak derslerindeki eksiklerini anlayıp kapamaya çalışmalısın. Günümüzde başarıya götüren pek çok imkana sahibiz. Gelecek için mesleğine karar verip amacına ulaşmak için yapman gereken çalışmalara bir an önce başlamanı tavsiye ederim 6 zayıf çok fazla. Çok büyük eksiklerle 10. sınıfa geçmiş olacaksın. Fırsat buldukça bu eksiklerini kapamaya çalışmalısın. Başarılar dilerim.

  1. Selamlar Zehra. İnternette her konu için farklı öğretmenlerin anlatım videoları var. Onları not tutarak izleyin. Ardından çözümlü soruları yapıp çözümlerinizi öğretmenlerin çözümleriyle karşılaştırın.

  1. Selamlar Şabettin. Öğretmenlerinize danışırken daha özenli cümleler kurmaya çalışın ki büyüdüğünüzde küçükleriniz de size saygı göstersin.
   Sınavın yarın ise yapabileceğin en iyi şey her ünitenin önemli formüllerini ezberlemek olur. En azından cevap kağıdına konu ile ilgili formül yazarsın. Biraz da formüle uygun işlemler yapmayı başarabilirsen öğretmenin sınavına önem verdiğini düşünüp çok iyi olmasa da geçer bir not verebilir. Sınavın sonucu ne olursa olsun dersi okul döneminde öğrenmeye çalışın. Her açıdan birçok avantajı vardır bunun öğrenciler için.
   Başarılar.

 19. hocam size bi sorum olucak f(x)=2x-3
  g(x)=x+1 (fog)x ? hocam sorunun çözümünü bgugün yollarsanız çok sevinirim çözdüm ama tam emin olamadım lünfen yardımcı olun

  1. Selamlar Didem. Buradaki yanıt kısmından soru çözümü yapmak zor oluyor. Çözümünü mail olarak atarsan inceleyip yanıtlarım.

 20. ya ben bugün matematik sınavına gircem ama matematikten bu konulardan anlamıyorum ve çalışıyorum ama anlmadım yani gerçekten matematik zor yani gittikçe zorlaşıyor ve ben matematik dersim kötü yani ortalamda nasıl yapcam diye düşünüyorm bu sorularda çıksa yapamıyorum sadece bazı yerleri anlıyorum ama sonuca varamıyorum yardımcı olurmusunuz…

  1. Selamlar Ömer. 9. sınıf konularını anlamak için iyi bir orta okul temelin olması gerek. Geçmişten gelen eksiklerinden dolayı yeni konularda zorlanıyorsun. İmkanın varsa özel ders alarak, yoksa orta okul 6. sınıf kitaplarından başlayarak 9. sınıfa kadar sabırla ilerlemen. Kendin çalışmak istersen adım adım matematik kitaplarını alabilirsin. Başarılar.

 21. ya lütfen yardım edın mehmet bey ben 19 yasında bir kızım liseden gecen sene mezun oldum ama halen daha bu matematik yüzünden diplomamı alamadım bu şubatta sınava giricem ama ne çalışıcam bilmiyorum hiç bişey yardımmm edinnnnn

  1. Selamlar Melis. Sınava hazırlanmak için geç kalmışın. 1 ayda tüm senenin konularını tekrar etmen gerekiyor. Eğer 9. sınıf sınavına gireceksen tüm 9. sınıf konularını tekrar etmelisin. Tabi orta okuldan da temelin zayıfsa bazı orta okul temel kazanımlarını da çalışman gerekecek. Tavsiyem bir öğretmenle birlikte hazırlanman. Mezun olmuş olman sınava çalışman için kolaylık sağlayacaktır. Umarım sınavdan başarılı olursun.

 22. hocam bu sorular 2012 içinde geçerlimi, bide çıkabilecek sorular mı bunlar…

  1. Selamlar Abdullah.
   Öğretmenler soruları sınavdan önce hazırlarlar. Her öğretmenin önem verdiği konular farklı olabilir. Kimi tüm konulardan eşit seçerken kimi öğretmenler bazı konulardan hiç soru koymayabilir. En iyisi öğretmeninizle sınavdan önce konuşup sınavlarda nerelere ağırlıklı çalışmanız gerektiğini sorun.

 23. arkadaşlar ben 11. sınıf sözelim ve 9.sınıftan matematik sorumluluğum var yarı yıl tatili bitince sınava giricem biraz bakındım internette sorulara bu soruları görünce ilk te zor geldi ama dikkatle hepsini gözden geçirdim ve çok kolay geldi eğer sınavda bunlar çıkarsa kesin en az 90 alırım o kadar olumsuz olmayın sorular kolay..

 24. benım 3 dersten sınava gırmem gerek. Fızık matematık geometri ve ben sozel ogrencısıyım. Fiziği simdi vermeyı dusunuyorum geometride kolay ama matematıgı nasıl yapıcam bılmıyorum. Matematik hocamız cok kotuydu anlatamıyodu. Soruyu anlamadık diyoduk saglık olsun dıyodu ve matematıgım 9. sınıfta 1di . 10. sınıfa gectım yıne 1 yaa :(
  Insallah boyle sorular cıkar bunlar cok kolay arkadaslar. Size tavsıyem 15 tatılde sınavlara gırmeyın. yaz tatılınde girin kafanız oyle daha cok alır.
  Bilgileriniz icin tesekkurler. :)

 25. 1. Sorunun doğruluğundan emin misiniz ? Ben a’nın Cde olmasını anlamadım da ? anlatabilir misiniz ?

  1. 1. soruda C kümesinin içinde a elemanı da var ama yazmayı unutmuşum. En kısa sürede düzeltmeye çalışacağım.

 26. Hocam ben geometri sınavına gircem soruları verirseniz sevinirim ha bu arada hocam sorumluluk sınavında hocalar yardım edermi..?

 27. Kendime güvenemiyorum. Arkadaslarım diyor Sorumluluk sınavı cok zor diye be neyapa bilirim .d

 28. bu sorulardan cıkarsa 70den asagı almam umarim bu tarz cıkar
  Butun Sınava Girecek Arkadaslarima Başarilar Diliyorum…

Yorumlar kapatıldı.