Çocuğum ders çalışmıyor, ne yapmalıyım?

Velilerden en sık gelen şikayetlerden biri. İnternette sayısız yazı var psikologların ve rehber öğretmenlerin hazırladığı. O nedenle ben fikirlerimi maddeleyerek hemen sonuca varacağım.

1- Çocuğunuza önem verdiğinizi hissettirin. Devamlı çalış demek, çalışmamasından yakınmak öğrenci tarafından önem verildiğini hissetmek sayılmıyor. Öğrenciyi daha çok umutsuzluğa götürüyor. Önem verdiğinizi nasıl göstermelisiniz?

* Çocuğunuzun günlük ödevlerini takip edin. Ne ödevi var, ne zaman yapmayı düşünüyor, aklından neler geçiyor, hayatla ilgili neler düşünüyor, okulla ilgili neler düşünüyor, hocaları hakkında, arkadaşları hakkında neler düşünüyor, neler yaşıyor bunlarla ilgili olun. Bunları bilmeniz, önem vermeniz, çocuğunuzun dikkatini çekecektir. Oysa hiç bir düşüncesini, neler yaptığını bilmeden çalış çocuğum demek boş yere tatsızlık çıkarmaktan başka bir şey değildir. Unutmayın ki çocuğunuz dışarda veya iç dünyasında sizin tanıdığınız gibi değildir. Daha farklıdır, size yansımayan veya siz yokken yaşadığı pek çok şey vardır. Tavsiyem sürekli kendi yaşadıklarınızı, çocuğunuzun yaşadığı şeyleri bir birinizle paylaşın.

Kendinize küçük bir test yapın. Çocuğunuz şuan hangi dersten hangi ünitede biliyor musunuz? Bu soru sizin için bir dayanak olsun. Kendinize her hafta sorun çocuğum bu hafta hangi konuyu işliyor?

İleri aşamada çocuğum şuan işlediği üniteden 20 soruluk bir test yapsa en fazla kaç yanlışı çıkar? sorusunun da yanıtını bilmelisiniz.

2- Ona zor gelen şeyleri anlamaya çalışın, beraber çözmeye çalışın. Önerim bir ödevi varsa arada bir nasıl gittiğini sorun. Bitirince beraber inceleyin. Ben anlamam bunlardan demeyin. Yazısı güzel görünüyor mu, sayfa düzeni güzel mi göz gezdirin. Test sorusuysa cevaplarını siz kontrol etmeyi önerin. Puan hesaplamasını yapın. Bunları bir yerlere yazın. Önem verdiğinizi gösterin.

3- Aklında bir hedef oluşmasını sağlayın. Lise öğrencisiyse seçeceği meslek şekillenmeye başlamış olması gerek. Düşündüğü meslekleri konuşun. Hangisini olmak istediği üzerinde yorumlar yapın. Siz yönlendirmeyin de neler düşünüyor onu anlamaya çalışın. Gelecekle ilgili hedefleri üzerinde konuşmak öğrencinin çalışma isteğini artıracaktır. İnşaat mühendisi olursan bana da bir ev yaparsın, doktor olursan hastalandığımda iyileştirirsin, müzisyen olursa seni dinlemeye gelirim, ressam olursan benim resmimi de yaparsın gibi kendiniz için meslek sahibi olmasının gurur verici olduğunu hissettirin. Çoğu durumda insan kendi için gerekli olanı ihmal edebilir ama sevdikleri için önemli olan şeyleri ihmal etmezler. Kendi mutsuzluğunu kabullenebilir ama ailesinin mutsuz olmaması için çoğu fedakarlığa girebilir.

Şimdilik diyeceklerim bu kadar. Web sitemi incelemeyi unutmayın.

Özel ders ücretleri: 2018 Özel Ders Ücretleri

YGS-LYS hangi konular var? Tıklayın

“Çocuğum ders çalışmıyor, ne yapmalıyım?” için bir yanıt

Yorumlar kapatıldı.