Ders programı nasıl olmalı? Örnek ders planı.

2. İşe Yarar Bir Ders Çalışma Programı Yapmak

Planınız kısa olsun, kısa süreli planlar yapın. Başarılı oldukça ayrıntıya girersiniz. Unutmamalıyız ki çoğu plan bir iki gün uygulanıp çöpe gider. O nedenle ilk planlarınız 2 günlük olsun. Bütün haftayı planlamayın çünkü 2 gün sonra plan çöpe gider boş yere tüm haftayı planlamış olursunuz. :) (Aslında çoğu öğrencinin amacı plan yapmakla uğraşarak ders çalışmama vicdan azabını bastırmaktır. Ders çalışmıyorum ama plan yapıyorum diye kendini avutmaya çalışır. Bu kısa süreli rahatlama sağlasa da planı çöpe gittiğinde aynı stresi yaşaması kaçınılmaz olacaktır. Kalıcı mutluluğunuz için bu sayfada yazdıklarımı dikkatli okun)

Uzun süren plan yapmayın. Planınız 1-2 dakikada bitsin. Matematikten şu 2 testi, sonra da türkçeden şu 1 testi çözeceğim deyip planı bitirelim. Sonrada koşarak matematik testine başlayalım. En iyi plan uygulaması başarılan plandır. O nedenle plan yapmakla değil plana uymakla vakit geçirin. Bir an önce planda olan hedefleri tamamlayın sonra ne yapmak istiyorsanız onu yapın.

Önce plandaki maddeleri yapın sonra diğer yapmak istediklerinizi yapın. Bu biraz tekrar olacak. Dediğim gibi plana en önemli şeyleri yazın. 10 dakika ara vereceğim, uyuyacağım, arkadaşı arayacağım, kahvaltı yapacağım gibi şeyleri plana yazmakla vakit harcamayın. Abartıp kahvaltıda kaç zeytin yiyeceğini bile yazan öğrencilere rastlanabiliyor. :)

Sonranın değil o anın planını yapın. Planınızda matematikten test çözmek varsa hemen başlayın çözmeye. Akşam 8 de matematikten şu testi çözeceğim gibi plan yapmak genelde başarısız olur. 1 saat sonra yapacağım, yarın yapacağım, Salı yapacağım gibi kurulan planlar çoğunlukla başarısız olur.

Planınızı denetleyecek kurbanlar bulun. Kurban dedim espiri olsun diye ama ailenizde buna can atacak anneniz babanız gibi iki önemli kozunuz var(olmayan öğrencilerde olabilir üzülmesinler). Varsa böyle bir imkanınız biri planınızın gidişini kontrol etsin. Tamam uymuşun bu plana desin yeter. Ailenizi ikna için Çocuğum neden başarısız oluyor isimli yazımı okutabilirsiniz. Yazı için tıkla

Birde örnek plan yazarak bu yazımı tamamlıyorum. Bu planı ister ilkokul için ister sbs için ister öss için ya da ösym o yıl hangi isimle sınav yapmışsa onun için kullanabilirsiniz. :)

Örnek Çalışma Planı

 • Önce Matematikten Kesirler konusundan 1 test çözeceğim
 • Sonra Türkçeden yazım kuralları hakkında 2 test çözeceğim.
 • Son olarakta Osmanlının kuruluşu hakkında 2 test çözeceğim.

Alıştığınız planlar yanında biraz gariban gibi görünebilir planım ama benim planım tüm diğer süslü planlarınızı döver. 15 yıllık tecrübelerime güvenin. :)

Bir madde daha ekleyeyim.

İyi kötü yukarıdaki basit planımı uygulamaya başladıysanız ufak bir ayrıntıya girelim. Hayatınızda vakit alan şeylerin bir listesini yapın. Dünya sizin bazı zaaflarınızı iyi biliyor ve kendi çıkarı için sizi sömürüyor. Bu cep telefonu gibi bir alet olabilir, facebook gibi bir uygulama olabilir, dizi filmler gibi şeyler olabilir. Bunların size ne fayda sağladığını iyi düşünün. Ne kadar vakit aldıklarını yanlarına yazın. Örneğin facebook’a şöyle bir göz atmak 1 dakika ile yarım saat civarında bir vakit alabiliyor. 1 dakika bakıp kapadığınızı varsayalım. Günde bunu 100 kere yapıyorsanız eğitim hayatınızda bir başarı beklemeyin. Bazı şeylerden vaz geçmenin zor olduğunu biliyorum. Ama kendine en güvensiz, zayıf karakterli insanların bile ne derece güçlü olduğunu da biliyorum.

Ben her şeyi deniyorum ama başarılı olamıyorum diyorsunuz. Hayatınızda bazı ufak gibi görünen şeyler vardır ki bunlar bir araya geldiğinde başarısızlığınızın asıl nedeni olur. Bu uzun giriş yazısından sonra asıl demek istediğimi yazıyorum.

Hayatınızdaki şeyleri hedefinize faydası olacak şekilde seçin. Çalışmalarınızı, dinlenmelerinizi ve diğer her şeyi. Bunlar yazılı olursa kendi kendinizi kandırmanız zorlaşır.

Dediğim gibi bu bir ayrıntı. Asıl işe 1-2 dakikalık kısa planlara uymakla başlayın. Sonra ayrıntıya girecek gücünüz olur.

2. Madde için biraz bakış açımı söyledim. Diğer maddeleri okudunuz mu? Hadi hemen okuyun da çalışmalara bir an önce başlayalım. Diğerleri: Tıklayın

 1. Süreklilik:
 2. İşe yarar bir plan yapmak:
 3. Seviyenize uygun kaynak kullanın:
 4. Çalışmanızı sayısal hale getirin:
 5. Çevre Etkisi
 6. Nasıl ders çalışmalıyım:

Tüm bu yazıyı okuduysanız bayağı kararlısınız görünüyor. Ücretsiz ders takibi çalışmama katılır mısın? Yapman gereken her gün hangi dersin hangi konusuna çalışmışsan bana yazman. Bende çalışmalarınla ilgili sana fikirlerimi göndereceğim. Görüşmek üzere. :) Whatsapp numaram: 0535 348 3212

Matematik Öğretmeni
Mehmet Hattatoğlu

“Ders programı nasıl olmalı? Örnek ders planı.” için 20 yanıt

 1. Ben de ilk başlarda böyle uzun süreli planlar yapıyordum sonraları sizin de önerdiğiniz gibi bu şekilde yapmaya başladım ancak hocam bir sorunum var benim ben 11. sınıf öğrencisiyim,mat 2 nin yanında mat 1 de çalışmak zorundayım, ve bu konularda eksiğim var bunlardan kendime test yazıyorum plana ama onları ilk başta bir çalışmak gerekiyor sonra çözmek gerekiyor ve ben çok zor yürütüyorum mat 2 ile beraber.daha doğrusu yüretemiyorum mat 1 in bir konusunu çalışıyorum diğerlerini yaparken onda ki pratikliğim gidiyor ve unuttuğumu fark ediyorum… Bu konuda beni aydınlatırsanız çok mutlu olacağım ne yapmalıyım sizce?

  1. Selamlar Dolunay. Özel ders alma imkanın varsa veya üniversiteyi kazanan tanıdıkların varsa onlarla beraber çalışmak daha hızlı ilerlemeni sağlayacaktır.
   Kendi kendine çalışmak istersen de tamamı çözümlü kitaplar veya fasiküller var. Yapamadığın soruların çözümlerini inceleyerek daha hızlı ilerleyebilirsin.
   Aynı hedefi olan arkadaşlarla beraber çalışmak, çözümlerinizi karşılaştırmakta motivasyonunuzu artıracaktır. Başarılar.

 2. matamatigi seviyorum ama başarılı olamıyorum bu dediginizi yapıcam :) umarım başıyı yakalarız

 3. Ya ne yapsam matematikten düşük alıyorum.Diğer derslerim süper sadece fen ve matematiğim kötü ne yapmalıyım.

  1. Selamlar Yasemin.
   Diğer derslerin iyi, matematiğin kötü olması; geçmiş bilgilerin tam olmaması ve öğrenilenleri iyi koruyamadığını gösteriyor.

   Hiç tarih bilmeyen kişi herhangi bir üniteyi okuyarak anlayabiliyor ama matematik bilgisi iyi olmayan her okuduğu üniteyi anlayamıyor.
   Burada matematik dersi kişiye kendi durumunu sorgulaması için bir ipucu veriyor.

   Genelde matematiği iyi olan kişiler diğer derslerde de zorlanmadan başarılı olabiliyorlar.

   Bu gösteriyor ki ne işimize yarayacak diye göz ardı edilen matematiğin aslında insan zihnini canlı tutuyor, hayatı anlamayı ve öğrenmeyi kolaylaştırıyor. Beynimizi sürekli canlı ve düzenli tutuyor. Matematiği iyi olan bir öğrenci eline aldığı herhangi bir kitabı okuyup rahatlıkla anlayabiliyor.

   Öğrenciler matematikte yaşadıkları sorunu “aklının almaması” olarak değil de yaşam şeklinde bir hata olduğunu gösteren bir reçete gibi görsünler ve mutlaka matematikteki başarısızlığının nedenini bulsunlar. Görecekler ki eğitim hayatı ve gündelik hayatı daha başarılı geçmeye başlayacak.

 4. ben bir sayısal öğrencisiyim. yaptığım bütün planların hepsi gerçekleşmiyor. saat olarak yetmiyor. günde 5_6 saat çalışıyorum ama karşılığını alamıyorum. okuldan eve geldiğimde
  unutmamak ve derse odaklanmam için önerileriniz varmı.

  anlamadığım konular oluyor ve onları evde kendim çalışıp yapıyorum, zorlanıyorum…

 5. sayın hocam ben 10. sınıf tm öğrencisiyim 9. sınıf’dan çok eksiğim var kapatmak istiyorum bu yılın konuları ve testleride var kendime doğru bir program nasıl yapmalıyım??.. kısa sürede cevaplarsanız memnun olurum saygılarımla iyi bayramlar..!!

  1. Selamlar Fatma. Ders programı ile ilgili web sitemde fikirlerimi yazdım.
   Geçmiş yıllarda eksiğin varsa konuları iyi bilen birinden yardım alman kolaylık sağlayacaktır. Aynı anda hem 10 hem 9 konularını işlemek biraz zor.
   Yine de kendin çalışmaya karar verirsen Boş vakitlerine göre 3 tane 10. sınıf testi çözüyorsan 9. sınıftan da 1 test çözme kararı verebilirsin. Bir üniteyi tam anladıktan sonra da diğer ünitelere geçersin. Aynı hedefi olan bir arkadaşınla paralel ilerlerseniz bir birinizi motive edersiniz.

 6. Hocam, ben lise3 öğrencisiyim ve matematiği anlamakta güçlük çekiyorum çünkü 8 yıllık ilkokul ve ortaokul hayatımda özellikle ilkokul da ben ve sınıf arkadaşlarım okuma yazma ve matematikte dört işlem dışında maalesef bir bilgimiz yoktu.6.sınıfa geçtiğimizde de her dersten çok fazla zorluk çektik çünkü temelimiz yoktu ve hocalar da bu konuda bir şey yapamayacağını söylediler.Öyle böyle liseye geçtik çoğu arkadaşımız dersaneye gidiyordu ama bir çoğumuz gidemedik anlayan arkadaşlardan yardım istedik ama etmiyorlardı.Sözel ve fizik kimya biyoloji konularında gerçekten başarılıyım ama matematiği bir türlü yapamıyorum.İnternette bir çok ders veren sanal dersaneler var. ordan matematiğin temel taşı olarak adlandırılan temel kavramlar rasyonel sayılar vb.konularına bakıyorum ama konuyu o an anlatırken anlıyorum çözümlü soruları yapıncada ama ben soruyu çözmeye gelince sadece en kolay olanları belki sınavda bile sorulmayacak olan türdeki soruları anca çözebiliyorum.Sorunun şekli değişince nasıl çözeceğimi nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum ve gerçekten matematikle başım belada.Lütfen matematik sorununu nasıl çözebilirim ? :(

 7. matematiği anlıyorum yazıllılarım iyi düzenli tekrar nasıl yapmalıyım hangi aralıklarda ygs de 30 üstü olsun diye……………………………………

 8. özel ders filan alsam yararı çok olur mu fiyatları ne kadar?(bogaziçi pdr veye odtü ,hacettepeve en son ist. ü istiyorum) bunlardan herhangi birini istiyorum ve mat netim çok yükseklerde olmalı ve ders çalışırken çok fazla hayel kuruyorum bunu nasıl aşabilirim?

 9. Hocam ben 20 yaşndayım dedğnz gbi uzun soluklu planlar yaptım bu zamana kadar hiç bi işede yaramadı .d tavsiyeniz oldukça mantıklı hocam bunu uygulayabilecğime inanyorum çok saolun :))

 10. bende 10,sınıf öğrenciyim ve matematik korkulu rüyam ama onsuzda hiç bişey olmuyo biraz geçte kalsam yapıcam aRtık nerden abşlıcam bilmiyorum sınavlara nasıl hazırlanmalıyım

  1. Selamlar Nigar. Şuan 1. dönem bitmek üzere. Benim tavsiyem hafta sonlarını ve 15 tatili iyi değerlendirip eksiklerini tamamlamalısın. Bir öğretmenden yardım alman daha sağlıklı olacaktır. Web sitemde çalışma yöntemleri hakkında öneriler yazdım. Okumanda fayda var. Yaşadığın sorunlardan haberdar edersen memnun olurum.

 11. Hocam, ben lise3 öğrencisiyim ve matematiği anlamakta güçlük çekiyorum çünkü 8 yıllık ilkokul ve ortaokul hayatımda özellikle ilkokul da ben ve sınıf arkadaşlarım okuma yazma ve matematikte dört işlem dışında maalesef bir bilgimiz yoktu.6.sınıfa geçtiğimizde de her dersten çok fazla zorluk çektik çünkü temelimiz yoktu ve hocalar da bu konuda bir şey yapamayacağını söylediler.Öyle böyle liseye geçtik çoğu arkadaşımız dersaneye gidiyordu ama bir çoğumuz gidemedik anlayan arkadaşlardan yardım istedik ama etmiyorlardı.Sözel ve fizik kimya biyoloji konularında gerçekten başarılıyım ama matematiği bir türlü yapamıyorum.İnternette bir çok ders veren sanal dersaneler var. ordan matematiğin temel taşı olarak adlandırılan temel kavramlar rasyonel sayılar vb.konularına bakıyorum ama konuyu o an anlatırken anlıyorum çözümlü soruları yapıncada ama ben soruyu çözmeye gelince sadece en kolay olanları belki sınavda bile sorulmayacak olan türdeki soruları anca çözebiliyorum.Sorunun şekli değişince nasıl çözeceğimi nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum ve gerçekten matematikle başım belada.Lütfen matematik sorununu nasıl çözebilirim ? :(

 12. s.a. hocam birde bana yol gösterin ben 82liyim 7 sınıftan terkim dısardan bitiriyorum açıklisenin 6 cı dönemindeyim matematik çok zorluyor mantıktan başka alt yapım yok oda matematikte işe yaramıyor kitaptan çalışayım diyorum konuyu anlıyamıyorum internetteki ögretmenleri dinliyorum ama bilmediğim terimlerden kelimelerden kullanıyorlar ygs ye hazırlanmak istiyorum benden istenen matematik ve fen nasıl bir çalışma programı çizmeliyim işi son dakikaya bırakmak istemiyorum ilgilenirseniz sevinirim ayrıca bu site için tesekkür ederim

 13. benim sorunum ders dinlerken ve sınav çalışırken derse konsantre olup kendimi derse veremiyorum. sizce bunun çözümü nedir???

  1. Selamlar Mehmet. İlgili arkadaşlarınızla konular ve soru tarzları ile ilgili konuşmalar yapın. Kendi izlediğiniz yolları anlatın, arkadaşlarınızın anlatımlarını dinleyin. Konuya ilginiz artacaktır.

 14. MERHABA HOCAM BEN LİSE 2 ÖĞRENCİSİYM VE SAYISALCIYIM.MATEMATİĞE ÇOK ÇALIŞIYORUM DEDİĞİNİZ HERŞEYİ YAPTIM FAKAT OLMUYOR SORU ÇÖZDÜM,ÇÖZÜMLÜ SORULARA BAKTIM ONLARI TEKRAR ÇÖZDÜM AMA YAPAMIYORUM .YAPAMAYINCADA HİÇBİR DERSE ÇALIŞMIYORUM .MÜHENDİS OLMAK İSTEDİĞİM İÇİN BU BÖLÜMDEYİM. NE YAPMAM LAZIM LÜTFEN CEVAP VERİN …?

Yorumlar kapatıldı.