Çalışmada süreklilik

 1. Süreklilik:
  Biraz çalışıp olmuyor diye pes etmeden, hedefinize ulaşana kadar işe yarayacak bir yöntem oluşturacağız. 
 • Daha dikkat çekici maddeler vardı ama bunu birinci sıraya koydum. Çünkü başarısızlığın en önemli ve zahmetli yanı bu. Sürekliliği sağlayamazsanız tüm hayalleriniz suya düşecek. Başarısız insanlar listesine adınızı yazacaksınız. :( Ama durun daha fırsatınız var. Başlıyoruz :)
 • Bana pek çok öğrenci danışıyor. Bunların her birine tam aradığı yanıtı verebilmek için bu önerilerimi bu web sitesine yazmaya karar verdim. Kolayı aramayın, doğru olan yöntemi arayın, maddeleri düzenli olarak okuyun ve bir kağıda aldığınız kararları yazın.
 • 1 gün çalışmak, 1 hafta çalışmak size yeterli değil. Biz bu yazıyı gerçekten başarılı olacaklar için yazıyoruz. O halde her gün gayret edeceğiz. Bu yazıları okumak zor geliyorsa daha hayatın zorluklarını tam görmemişsiniz demektir. Kolay birşeyler arıyorsanız şimdilik size yardımım olamaz görünüyor.
  Genç dostum, kolay olsa herkes yapardı, yeterince istiyorsan yorulmayı göze al. Ben nazlıyım, yorulmadan bir yol arıyorum diyorsan belki başka sitelerde bulursun. Dünya tarihinde yorulmadan başarı bulana ben rastlamadım.
 • Nasihatleri bırakalım da uygulamaya başlayalım. Bu siteyi nasihat için değil uygulayabileceğimiz somut örnekler yazmak için kurdum. O halde sürekliliği nasıl sağlayacağız. Örneklerle başlayalım.
  1. Çalışmalarınızı yazmak. Yazmak sürekliliği sağlamanızı kolaylaştıracak. Kendinizi kandırmanızı zorlaştıracak. Olan, biten şeyleri basitçe yazmanız büyük fayda sağlayacak. Bir defter alın. Ortadan ikiye bölün. Bir tarafına yapmayı hedeflediğiniz şeyleri, hemen yanına da gerçekte olanları.
   Hayaller – Gerçekler listesi.
   Örnek:
   HayallerGerçekler
   Matematik
   Temel Kavramlar konu anlatımı çalış.
   20 dakika konu çalıştım
   Temel Kavramlar Kolay Kitabının 2 testini bitir.3 yanlış.
   Türkçe
   Paragraf .... kitabının 3 testini bitir.
   2 test bitirebildim. 2 yanlış.
   Dışarı çıkmam gerektiği için 1 testi bitiremedim.
   .
   .
   .
   .
   .
   .

  2. Her haftaya başlarken her gün yapılmasını planladığın şeylerin listesini yap. O gün geldiğinde yapılması gerekenlerin yanına durumla ilgili şeyler yazın. 3 yanlışım çıktı veya bunu yapamadım çünkü şu oldu gibi.
  3. Bir sorun çıktığında bunun tekrar edilmemesi için önerileriniz olmalı. Belki planınız çok zordu. Başarısız olmayacak kadar kolay bir plan yapın.
  4. Planınızı yapamayacağınız kadar zor yapmayın.
  5. Kolay olmasına rağmen yapamadıysanız bunun nedeni üzerinde önemle durun. Başaramadım yarın yaparım gibi umursamazca geçiştirmeyin.
  6. Keyfi olarak planınıza uymazsanız siz de başarısız ve üşengeç, mutsuz çoğunluğa katılırsınız ya da bunu kabullenmeyip önleminizi alırsınız.
  7. Bir şeyin alışkanlık olması 21 gün civarı sürüyor. 21 gün sabrederseniz herşey çok daha kolay olacak. Çoğu kişi 1-2 günde kolaya kaçar. Siz onlardan değilsiniz umarım..
  8. Sizin sürekliliği sağlamak için fikirleriniz varsa aşağıya yorum bölümü açıyorum. En iyi öğrenme başkasına anlatarak olandır.

1. Madde için biraz bakış açımı söyledim. Diğer maddeleri okudunuz mu? Hadi hemen okuyun da çalışmalara bir an önce başlayalım. Diğerleri: Tıklayın

 1. Süreklilik
 2. İşe yarar bir plan yapmak
 3. Seviyenize uygun kaynak kullanın
 4. Çalışmanızı sayısal hale getirin
 5. Çevre Etkisi
 6. Nasıl ders çalışmalıyım

 

İstanbulda iseniz ve özel ders almayı düşünüyorsanız bana mesaj atmayı ihmal etmeyin. 05353483212 Hepinize başarılar. :)

Mehmet Hattatoğlu

“Çalışmada süreklilik” için 6 yanıt

  1. Halvin çözemediğin soruları farklı günlerde tekrar denemelisin. Yapamadığın bir soru olduğunda moralini bozma. Farklı günlerde tekrar tekrar dene. Bu konuyu daha iyi anlamanı sağlayacak.

  2. Selamlar Havin. Master kitabında çözemediğin soruları farklı günlerde dene. Yine yapamazsan video çözümlerine bakarsın.

  3. Master Matematik kitabı yapması zor olsun diye yazılmış zaten. Üzerinde çözüm yollarını denemelisin, yine de yapamazsan kitabın video çözümlerini anlamaya çalış.

 1. Hocam matematikte konuyu anlıyorum ama test sorularına gelince yapamıyorum matematik benim için çok büyük bir problem haline geldi sizce ne yapmalıyım?

  1. Selamlar Mine, test kitapları çok rastlanmadık sorular sorabiliyorlar. Sadece konuyu öğrenmek yetmiyor, belli başlı soru tarzlarının da nasıl çözüldüğüne çalışmalısın. Ne kadar çok soru tarzının çözümünü bilirsen yeni çözümler üretmen kolaylaşıyor. Yapman gereken hataların azalana kadar soru çözümlerini düzenli sürdürmelisin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.