Çalışmalarınızı Sayısal Hale Getirin

Çalışmanızı sayısal hale getirin

4- Çalışmanızı sayısal hale getirin:
Kaç soru çözdüm, kaç dakika çalıştım gibi sizi ihmallerden koruyacak sayılarınız olsun. Bu başlık altında sırtımızı sayılara dayamakla ilgili stratejileri oluşturacağız. Şu dünyada sayılardan güvenilir ne kaldı ki? Merak etmeyin dost acı söyler sözündeki dostunuzu buldunuz. Sayılar! :)

İnsanların psikolojisi çok kolay etkilenir ve yanılabilir. Oysa sayılar siz istemediğiniz sürece sizi yanıltmazlar.  O halde işler kötüye gitmeye başladığında, çalışma isteğiniz azaldığında, zordan kaçış noktası aradığınızda sayılar sizi kendinize getirecek, psikolojinizi zinde tutacak.

Peki sayıları nasıl kullanacağız?

  • Günde kaç test (veya soru) çözeceğinizi sayısal olarak yazmak
  • Haftada kaç test (veya soru) çözeceğinizi sayısal olarak yazmak

Çok az sayısal veri bile sizi çekip çevirecek güçlü bir silah olacak. Bu gibi sayısal sınırlar sizi plana sadık tutmayı sağlayacaktır. Günde 10 test çözme hedefiniz varsa ve bu 6 tanedeyse bu size somut bir destek oluşturur. Oysa böyle bir sayı yoksa siz 6 test çözdüğünüzde çok fazla çözdüm bu kadar yeter diyebilirsiniz,

Günde 10 test çözme hedefi olan biri bir ilkokul öğrencisinin hesaplayabileceği gibi haftada 70 test çözeceğini apaçıktır. Eğer siz haftada 40 test çözebilmişseniz bunda bir hata olduğunu sayılar size söyler. Oysa böyle sayısal bir değer yoksa siz 40 test çözdüğünüzde çok mu çalıştınız, az mı çalıştınız anlayamazsınız.

Kaç yanlış yaptığınızın sayısal olarak belli olması sizin bir konuyu ne kadar anladığınızı gösterir.

20 soruluk bir testte 2 hata yapıyorsanız o konunun %10’unu anlamamışsınızdır. 1-2 test sonucuna bakarak aklınızda psikolojik olarak ünite hakkında fikriniz vardır ama o üniteden 200 soru çözdüğünüzde ki yanlış sayınız size somut bir fikir verir. Kendinizi kandırmanızı engeller.

Bunun gibi yapmanız gerekenlerin sayısını bilirseniz planınızın ve çalışmanızın başarısını somutlaştırmış olursunuz.

Diyeceğim sizin hayattaki hep doğruyu söyleyen dostunuz sayılardır. Onunla iyi geçinen kandırılmaz. Elinizde çalışmalarınızı not aldığınız bir defteriniz olsun. Zaten önerilerimin genelinde yazmanın öneminden bahsetmiştim. Burada da bunu vurgulamış olduk.

 

4. Madde olan Çalışmalarınızı Sayısallaştırın hakkındaki bakış açımı söyledim. Diğer maddeleri okudunuz mu? Hadi hemen okuyun da çalışmalara bir an önce başlayalım. Diğerleri: Tıklayın