Çevre Etkisi ile Başarıya Giden Yol

5- Çevre Etkisi
Etrafınızda sizi harekete geçirecek kişiler, nesneler, düzen kısacası zekice bir çevre tasarımı gerekli. Bu başlık altında sizi aşağı çeken ve yukarı çeken şeyleri tespit edeceğiz.

İnsan zihni çevrede olup bitenlere göre nasıl davranacağına karar verir. O halde başarılı olmak için çevremiz nasıl olmalı?

Bir insanı çevresi nasıl başarıya götürebilir?
Veya bir insan çevresi nasıl başarısızlığa götürür?   Üzerinde düşünelim.

Çevrenizde başarınıza katkı sağlayan
hiçbir etkisi olmayan
başarınıza zararı olan şeylerin bir listesini yapın.

Tıp gibi zorlu hedefi kazanan öğrencilerin çoğunun ortak bir özelliği vardır. Sınava hazırlık sürecinde akıllı telefon kullanmazlar, sosyal medyayı takip etmezler, cep telefonu ile arayıp-aranmazlar…

İşte 1 numaralı düşmanınız internet!.. Şu elinizde duran saatli bombadan kurtulun.  Bunu hafife almayın. Önünüzdeki en kurnaz düşman cep telefonları ve internettir.

Arkadaş çevrenizde sizle ortak hedefi olmayan kişilere bir süre veda edin. Gördüğünüzde sizde çalışma isteği uyandıran kişiler varsa onlarla görüşün, ya da kimse ile görüşmeyin.

Bakın tek tek belki etkisi azdır veya tek başına en önemli etkendir. Bu zorlu yolda başarınızı engelleyecek en ufak düşman bırakmamalısınız. En önemsiz görünen bir madde gün gelir sizin hayatınızı kurtarır.

Boş bir masa, yeterince kalem, silgi ve kitaplarınız. Sizi başarıya götürecek bu üçlü yeterli. Çevrenize gereksiz şeyler sokmayın. Müzik açayım, atıştıracak birşeyler olsun, odamı bir toparlayayım, güzel bir plan yapayım gibi çevrenizi gereksiz şeylerle meşgul etmeyin. Hedefiniz o gün için belirlediğiniz konuyu güzelce öğrenene kadar bol bol soru çözmek ve hatalarınız üzerinde düşünmektir.

5. Madde olan Çevre etkisi hakkındaki bakış açımı söyledim. Diğer maddeleri okudunuz mu? Hadi hemen okuyun da çalışmalara bir an önce başlayalım. Diğerleri: Tıklayın