1- Çözümü Anlamamak

Çözümü anlamamanın nedenlerini tespit edip çözmeniz gerekir. Maddeleyelim ki yazımız faydalı kalsın.

 1. Öğrencilerin çoğu çözüm üzerinde düşünülmediği için anlamaz.
  Çalışmış olmak için sayfalara bakıp durmayın. Yazarın ne yapmaya çalıştığını anlamaya gayret edin. Yorumlar yapın, tahminlerde bulunun. Başlarda çok vakit alıcı gibi gelebilir. Düşünmek zor gelir size. Mağlubiyeti kabul etmek daha güzeldir. Hiç vakit almaz. Ben anlamıyorum deyip derslerden uzaklaşmak en sevilen yoldur. Denedim ama olmadı napayım olmuyor işte diyorsanız yapabileceğimiz birşey yok. Umarım aileniz zengindir. Çalışmadan da size güzel imkanlar sunabilir. Yazılarımız sabırlı, azimli öğrenciler için sürecek. Düşerseniz üstünüzü silkeleyip tekrar yürümeye başlayacaksınız. Düştüğünüz yerden geri dönüp gidenlere hayatta başarılar. Belki bir gün yine karşılaşırız.
 2. Evet çözümü anlamamanızdaki birinci nedeni anladıysanız 2. bir neden bulalım. Çözüm gerçektende anlaşılmaz olabilir.
  Bunun nedeni geçmiş yıllardan gelen eksikleriniz olabilir.
  Eğer vaktiniz varsa geçmişteki eksiğinizi bulup çözümü anladığınızdan emin olmalısınız. (Reklam: Bunun en kısa yolu özel derstir)
  Peki vaktiniz yoksa yapacağınız hep kötülenen ezberci sistemden destek almak. Pes edip başarısızlığı kabullenmek yerine yapacağınız şey çözümü anlamasanız da olduğu gibi ezberlemek. Çözümü okuyun. Boş bir kağıda çözüme hiç bakmadan aynısını yapmaya çalışın. Çözüm içinde anladığınız kısımları yeşil renk bir kalemle çizmeniz faydalı olacaktır. Böylece ileride tekrar geriye dönüp anlamadığınız kısımları tekrar incelersiniz ve göreceksiniz ki çalışmasını düzenli sürdüren kişiler geriye dönüp baktığında ilk görüşte anlamadıkları pekçok şey artık çok basit şeyler olarak görülecektir. Unutmayın başarının temeli sabırlı olmakta. Bahane aramayın, her ne olursa olsun çalışmalarınızı başta belirlediğimiz plana uygun şekilde sürdürün.

Bu yazının devamını sağdaki menüden takip edin. Kolay takip edilmesi için bu konu ayrı sayfalara bölüştürüldü.

“1- Çözümü Anlamamak” için 4 yanıt

 1. Bu yazının devamı ayrı sayfalar olarak düzenlenmiştir. Sağ üstte sayfalar bölümünde yazının önce ve sonrasına ulaşabilirsiniz.

 2. HOCAM SİZİN DEDİĞİNİZ BU PLANLA ALT YAPI YAPILDIKTAN SONRA SIRADAKİ HIZLI SORU ÇÖZME EVRESİNE CABUK GECİLİRMİ BU KONUDADA BİR YAZI YAZINIZ İŞİN SON EVRESİ İÇİN..

 3. hocam mrb ben 11.sınıf tm öğrencisiyim sınava az kaldı ve bende güven eksikliği ve korku var eksiklerimi gidermeye çalışıyorum ama test çözme alışkanlığım pek yok özellikle matematikte çok zorlanıyorum hedefim üniversite ve çok çalışmam gerekiyo nasıl çalışmalıyım nasıl bir yol izlemeliyim?yardımınızı bekliyor şimdiden teşekkür ediyorum hocam saygılar!!

 4. Merhaba hocam. Ben 11. sınıf öğrencisiyim matematikte ne kadar uğraşsamda sonuç hep 0 oluyo . Hocanın yazdırdıklarını çözüyorum bide yardımcı konu anlatımlı kitaplara bakıp örnek soruları inceliyorum . Bişey değişmiyo ne yapmalıyıM?

Yorumlar kapatıldı.