Ezberci Eğitim Sisteminin Faydaları

Ezberci Eğitim Sisteminin Faydaları

Hep kötülendiği için bu konuda ayrı bir sayfa açmayı uygun gördüm. Yanlış okumadınız ezberci eğitim sisteminin zararları değil, faydaları diye başlık açtım. :)

Hep denir ki ezberlemeyin, anlayarak çalışın, düşünün. Ezberci sistem çok kötüdür.

Ama ezberlemek gerçekten de bu kadar kötü bir şey mi?

Ezberinde bize faydaları olamaz mı?

Yorumlarınızı bekliyorum.

Aşırı dar zamanda öğrenilmesi gereken bilgiler varsa, aşırı büyük eksikleriniz varsa ezberle sorunlarınızı aşabilirsiniz.

Farzedelim son 5 yıldır çok başarısız bir öğrenciydiniz. Geçer notu bile zar zor alırdınız. Hatta pekçok dersten kalıp yazın not yükseltme sınavlarına girmeniz gerekti. Bunlar gösterir ki sizin kendi kendinize kapatmanızın çok zor olduğu eksikleriniz var. Özel ders alma imkanınız da yok. İhtiyacınız olan iki şeyle uçuruma düşmekten kurtulabilirsiniz. Sabır ve ezber.

Bir soru çok zor ve anlamanız imkansız diyelim. Bilen birilerinden yardım alma ihtimaliniz de yok, evde kendi kendinize çalışmak zorundaysanız. Yapacağınız sabırla tüm çözümünü anlamadığınız soruların cevaplarını ezberlemek olmalı. (Çözümlü kitaplar kullanın mutlaka) Pes edip çalışmayı bırakmak yerine sabırla çözümleri ezberleyin. Çözüme bakmadan aynısını yazabilecek şekilde çözümleri ezberleyin. Ertesi gün zor soruları tekrar okuyup ezerberlediğiniz çözümleri boş bir kağıda yazın. Karıştırdıklarınızın çözümlerini tekrar inceleyin. Bu şekilde çalışmalarınızı sürdürün.

Çözümü ezberledikten sonra satır satır düşünün bu neden böyle yapılmış olabilir diye. Göreceksiniz ki bu ezberler bir süre sonra sizin düşünmenize yarayacak basamak görevi yapacak. Boşlukta aşağı doğru düşerken tutunabileceğiniz bir dal olacak. İnsan beyni çok zekidir. Birkaç benzeri soruda aynı yöntemin uygulandığını gördüğünde sistemi farkedip düşünmeye başlayacak. Ezberlemeden de çözümleri anlamaya başlayacaksınız.

Kısaca diyorum ki bazı öğrenciler veya bazı sorular için önce ezberle sonra anla yolunu izleyerek başarıya ulaşabilirsiniz.

“Ezberci Eğitim Sisteminin Faydaları” için 24 yanıt

 1. Bu yazının devamı ayrı sayfalar olarak düzenlenmiştir. Sağ üstte sayfalar bölümünde yazının önce ve sonrasına ulaşabilirsiniz.

 2. Ezbercilik iyi bir şey değildir bence.Soru çözümleri ezberlenebilir ama mantık muhakeme yürütülmeden yapılmış olur.Farkı bir soru tarzı ile karşılaşıldığında başarısızlıkla sonuçlanabilir.

  1. Selamlar Damla. Bazen konuyu veya soru tarzını anlamak için yeterli şartlar oluşmaya biliyor. Bu durumda önerim çözümü ezberlemek. Bu başarısızlığı kabullenmekten çok daha iyidir. Zaten insan beyni gördüğü şeyler arasında mantık ilişkisi kurmayı otomatik olarak yapmaya meyillidir. Siz ezberlediğiniz çözümün bir kaç benzerini ve farklılarını görünce beyin bu durumu anlamlandırmaya gayret edecektir.
   Kısaca görüşümü özetliyorum. Anlayamıyorsan ezberle, bu beyninize anlayabilmek için çok güzel bir ortam hazırlayacaktır.

 3. Sayın Hocam,
  Ben matematikten şu son 3 yıldır (6-7-8.) korkuyordum. Bu sene 9. sınıfa geçtim. Lise olarak bir Anadolu Kız Teknik Lisesi türü bir lise kazandım. Doğrudan SBS ile kazandığım alan ise, Bilişim Teknolojileri. Bu alanı işk başka Matematikle ne alakası var diye düşünmüştüm. Çünkü bilgisayar… Sonradan öğrendim ki bu alan tamamıyla Matematik ve Fen e dayanırmış. Benim annemde, babamda hatta ablamda bile bir zerrecik matematik yok. Bir o kadar da bende de yok.
  Bu alanı kazandığımdan beri düşünüyorum ki… Matematik hayatın her yerinde var! Bundan kaçamazsın. Bundan dolayıda matematik korkmamaya, matematik benden korksun diyerekten sayısala daha da ilgili olmak istiyorum. Sabırlı, istekli ve cesur olmayı amaçladım bu konuda. Dershaneye gidecek kadar ailemin bir bütçesi yok. Özel ders almak istermiyim bilmiyorum; ancak ailem istiyor. Ama ben sorunu kendim aşmak istiyorum. Ve bu sabrımında meyvelerini başardıktan sonra toplamak istiyorum. Ama nasıl yapmalıyım? Bu nedenle size yorum yazmak geldi içimden…
  Hocam, yazılarınız çok anlamlı ve çok bilgi verici. Benim çok işime yaradı.

  1. Selamlar Kıymet.
   Matematiğin hayatındaki önemini farkedip kendi isteğinle çalışmaya karar vermen çok olumlu. Matematik gibi diğer tüm zorluklar için insanların hiç yardım almadan kendi gayretleriyle de başarabileceği bir devirde yaşıyoruz. Her konuda çok sayıda kaynak var, özel dersin faydası size vakit kazandırması. Normalde 10 saatte farkedeceğin bir şeyi yarım saatte farketmiş oluyorsun. Ama 10 saatte farketmeninde ayrı bir güzelliği var. Zorlu yolla öğrenilen şeyler daha akılda kalıcı oluyor.

   Benim önerim karekök 0, Karekök 1 ve Karekök 2 kitaplarını alıp çalışmalara başlaman. Özel ders almak istemiyorsan video.google.com adresinden çalışacağın konu hakkında öğretmenlerin anlatımlarını izleyebilirsin. Birde ttnet vitamin çok başarılı. Ona üye olabilirsin.
   İlerleme durumundan benide haberdar edersen memnun olurum. Başarılar.

   1. Şunu da diyeyim.
    9. Sınıf çok temel bir sınıf. YGS sınavının tamamı bu sınıftan yapılıyor. LYS içinde en temel kavramların olduğu sınıf. Bu seneni iyi değerlendirmen gelecekteki mesleğini belirleyecektir.

    1. Sayın Hocam,
     Size yardımınız için çok teşekkür ederim. Böyle bir blog açmak her yönden en çokta biz öğrenciler yönünden çok önemli bir blog! Size bu nedenle çok teşekkür ediyorum…
     Matematiğe ilk önce kendi çabalarımla çalışmayı düşünüyorum. Eğer bunun sonucunda bir yere ulaşamazsam, tabii kide özel ders almayı düşündüm. Bu sene okullar 19 Eylül de açılıyor. Ben şimdiden yani tatildeyken ya da okul açıldığı zaman mı başlasam çalışmaya? Bunlardan hangisi daha avantajlı olur. Ancak okulda ders almadan çalışmak pek uygun gelmedi. Siz ne dersiniz?

     Ben bu 4 yıl sonunda YGS sınavına gireceğim. YGS sınavının temelide YGS 1 ve 2 (Mat-Fen)… Benim biraz şüphelrim var. Acaba matematiği başarır mıyım? Zaten diğer sözel derslerimde çok iyiyim. Sadece matematikte kötüyüm. Bu beni biraz yıldırıyor. Annemde ve babam mat. zekasının olmaması (Genetik olarak) nedeniyle mi böyle, yoksa benim matematiğin üzerine fazla düşmememin nedeniyle mi? Bu benim aklımda hep böyle bir soru işareti olarak kaldı? Annem ve babamı matematiği olmaması sebebiyle onları suçlamak istemiyorum. Bu konuda beni bilgilendirirseniz çok minnettar kalırım. Şimdiden çok teşekkürler!

     Ben, bu 8 yıl (ilköğretim) boyunca matematiğe fazla ilgi göstermedim. Hep annemin babamda matematik yok diyerek, bende matematik zekası yok diyerekten hep geçiştirdim. Buna bir son vermek istiyorum. Bundan dolayı yardım alacağım tek kişi sizsiniz.

     1. Olumlu görüşlerin için teşekkürler. Sorularına gelirsem.

      Genetik faktörlerin etkileri mutlaka vardır ama düzenli bir çalışma ile genetik olarak en avantajsız kişi bile iyi bir başarı elde edecektir.

      Ben senin için genetik bir dezavantaj olduğunu düşünmüyorum. Eminim matematikten başarılı olduğunda genlerinin aslında matematiğe uygun olduğunu düşüneceksin.

      Ben çalışma konusunda yaz tatilinde günün bir iki saatini çalışmaya ayırmanın doğru olduğunu düşünüyorum. Tüm gün test çözmekte doğru değil. Günün ufak bir bölümünü derslere ayırmak kışın büyük avantajlar sağlayacaktır.

 4. Sayın Hocam,
  Ben buna çok sevindim. Gerçekten matematiği algılayamamamın sebebi genetik faktörler değilmiş. Bu sorunu gerçekten de düzenli bir çalışma ile aşabilirmişim. Bunu öğrendim ki, benim bir matematik zekam varmış. Bu beni çok sevindirdi. Şimdi daha da çok gayretlendim. Daha çok çalışmaya, yılmamaya ve sabretmeye inandım.
  Hocam, sizi kesinlikle her ilerleme durumumdan haberdar edeceğim. Size çok minnettar kaldım. Size çok ama çok teşekkür ediyorum…

  1. Bir tavsiyem de çalışmalarını kayıt altına alman. Günlük soru sayısı, haftalık soru sayısı ilerlemeni veya gerilemeni görmek için güzel bir araçtır.

   Düzenli çalışınca haftada çözdüğün haftaki soru sayını bilirsin, bir iki gün aksatırsan genel soru çözme sayını nasıl etkilediğini farkedersin.

   Excel programı hakkında bilgin varsa bilgisayarda veya boş bir tablo çıkarıp kağıt üzerinde bu notları alabilirsin.

   Gelişmeleri bekliyorum. Başarılar.

 5. hocam ben anadolu lisesinde okuyorum.bu sene 3.cü senem ve bölümüm sayısal.fiziği yapamıyorum nasıl çalışabilirim.

  1. Selamlar Merve. Sıradışı Analiz yayınlarının tamamı çözümlü fizik kitabında çok sayıda çözümlü soru var. Onu öncelikle tamamlarsan temel soru tarzlarının çözümlerini öğrenmiş olursun.

   1. doğrusal hareket ve bağıl hıza çok basit diyolar ama yapamıyorum. bi mantığı varmış onu bilince tüm soruları yapıyomuşuz. sizce doğru mu??????????????????????????????????????

 6. HOCAM BENDE ŞU AN YENİ MATEMATİK ÇÖZÜMLÜ KİTAP YOK…DAHA ÖNCEKİLERİNE BAKMAK İSTEMİYORUM..YETRLİ PUAN ALMAMA FAYDA SAĞLAMADI İÇİN…BEN NE YAPABİLİRİM NETDEN ÇÖZÜMLÜ DERS VİDEOLARIMI İZLEMEK GEREKİR..KONU VE TEST ÇÖZDÜKTEN SONRA…YENİ BİR KİTAP ALANA KADAR….

  1. Selamlar Elif. Video izledikten hemen sonra çözümlü soruları çözmenizi öneririm. Sadece video izlemenin bir faydası olmayacaktır.

 7. selam hocam
  bu siteyi gerçekten çok begendim size teşekkür ederim benimde bir sorunum var bn anadolu lisesinde okuyorum ama biyoloji ve tarih derslerini yapamıyorum ve anlayamıyorum ya benim çalışma tarzım yanlış ya da ben bu dersleri sevmiyorum …bn 10.sınıftayım ,sayısal bölümünü seçtimm…geometri,matematik,müzik,fizik,kimya derslerini yapabiliyorum fakat biyoloji dersini yapamıyorum bu benim ruh halimi kötü yönde etkiliyor…bn nasıl biyoloji dersini svebilirim lütfen bana yardımcı olur musunuz????…

  1. Selamlar Fırat. Tavsiyem şöyle. Ünidersite video cd leri var. Onlardan önce biyoloji videosunu izle. Sonra aklında kalanlardan boş bir kağıda bir şema yap. Sonra Edam yayıncılığın biyoloji yayınındaki şemalarla karşılaştır. Benzerliklere, farklılıklara bak. Sonra o konu hakkında çözümlü testler çöz. Yanlışlarının cevabını oku. Daha sonra bol sayıda soru çözerek konuyu tamamla. Bir konuyu tam öğrenmeden başka bir konuya geçme. Umarım başarılı olursun. İyi çalışmalar.

 8. selam hocam
  bnimde bir sorunum var bn 10.sınıfta geçtim…bn geometri dersini çok seviyorum ama yapamıyorum ..çalışıyorum ama olmuyor ne yapmam gerektiğini anlamamadım …bu konuda bana yardımcı olur musunuz?… nasıl çalışmalıyım ki geometri dersini yapayım…..

 9. selam hocam
  sıradışı analiz yayınlarının tamamı çözümlü YGS kitabı için yorumunuzu alabilirmiyim

  1. Selamlar Nurgül. Çözümlü fizik kitaplarını görmüştüm çok güzel hazırlanmıştı. Matematik kitabını görmedim. Bu sene baskılarını yenilemeyi düşünüyorlardı, yeni baskılar çıktı mı bilmiyorum. Gördüğümde inceleyip fikrimi söylerim.

   1. bugün kitabı aldım …tamamı çözümlü konu özetli matematik ygs ….matematiğim iyi değil umuyorum faydalı olur

 10. hocam10.sınıftayım fizikten hiçbirşey anlamıyorum yapmak istiyorum saatlerce çalışıyorum ama olmuyo bisürü kitap aldım bi işe yaramıyo. fiziğin ilk sınavından 10 aldım diğer derslerim iyi fiziği acil düzeltmem lazım nolur yardım edin

 11. Hocam şimdi ben bu makaleye tamamiyle karşı olarak konuşacağım.
  Ezberci eğitim kötüdür makalelerinin çoğunda zaten neden kötü olduğunu anlatmak için yüzlerce satır harcanmış.
  Ezberci eğitim öncelikle öğrencinin kendisi tarafından aşılıcak bir olay değil. O gözle bakılması tamamiyle yanlış konuya. Ben de lise son sınıf öğrencisiyim ve öss’ye hazırlanıyorum bu sene eski tabirle. Öğrencinin şuanki sistemde yapabileceği tek şey ezberlemekten olabildiğince kaçıp, sistemdeki özellikle olumlu yönleri kendi işine yariyacak şekilde kullanmaktır.
  Şuna da bi açıklık getirelim, ezberciliği bırakırsanız notlarınız tavan yapar, yüksek puanlar alırsınız falan diye bişey yok ortada. Fakat şu az çalışıp ortalama üstü not alan tiplerden olursunuz büyük ihtimalle. Fakat bunun asıl faydasını okul sonrası ve hayatın içinde olduğunuz dönemde alırsınız.
  Kimse alınmasın, koyun olmayı bıraktığınız için hem kişilik hem de kariyeriniz konusunda aklı başında ve ileriki hayatınızda mutlu olabileceğiniz seçimler yapmaya başlarsınız.
  Günümüzde birçok genç özellikle üniversiteye geçtiğinde şoka uğruyor. Hala ezberci eğitim anlayışını süldüren üniversite hocaları bulunsa da bu git gide azaldı. Ve öğrenci hayatını ders kitabı başında geçirmenin yanlış olduğunu biraz olsun farkediyor bu dönemde. Çünkü şunu unutuyoruz; Bir eylem var, bunun yapılması size o anlık fayda sağlayacak fakat size sadece şunları yap deniyor. Siz de bu sebepten dolayı yapıyorsunuz olayın bilincinde olduğunuz için değil. Ne demek istediğimi tam anlatamamış olabilirim şuan için ama konuya biraz kafa yoranlar sanırım anlamıştı ne demek istediğimi.

  Sonuç olarak eğitimin amacı insanları birer özgür ve yaratıcı, pratik düşünebilen , karşılaştığı sorunların üstesinden kolayca gelebilecek bireylere dönüştürmektir; Ezberci eğitim sistemi ise bunu karşılamaz.

  1. Selamlar Berkay. Sana insan beyninden bir örnek vereyim. İnsanın beyninde bir kısa süreli hafıza vardır bir uzun süreli hafıza vardır. Hızlı ilerlemek için bazı şeyleri hızlı geçmen gerekir bazı şeyleri uzun süre hatırlaman gerekir. Amacın bir yere gitmekse gördüğün her şeyi düşünüp anlamaya çalışırsan hedeflediğin yere varamazsın. Hedefindeki yere varamadığında da hevesin kırılır yolu yarıda bırakırsın. Artık çalışmaya karar vermiş bir kişi anlayamıyorsa, düşe kalka, yoluna devam etmeye çalışmalı. İnsan beyni bir süre sonra bu işlerin nasıl gittiğini fark edip otomatik pilota alacaktır. Böylece beyne düşünecek daha çok vakit kazandıracak. Siz beni dinleyin. Bu soruyu anlamadım deyip geçip gitmektense sorunun çözümünü ezberleyin. Bu bomboş bırakılıp geçilmiş bir sorudan çok daha iyidir. İleriki günlerde bu ezberlediğiniz çözüme tekrar baktığınızda beyniniz çözümü anlamaya başlayacaktır. Bu ezberin asıl amacı anlamamayı bahane etmemeniz içindir. Bir soruyu düşünseniz anlayacağınızı biliyorsunuzdur ama düşünsem bile anlamam diyerek soruyu geçmek başarısızlığın asıl nedenidir.

Yorumlar kapatıldı.