2- Birkaç soru çözüp çalışmayı bırakmak

Birkaç soru çözüp çalışmayı bıraktığınız için plan başarısız olduysa

Bu başlıkta da sabırlı olmamanın sonuçlarını görüyoruz. Öğrenci konuya başlar birkaç soru çözemeyince morali bozulur ve çalışmaya ara verir veya bir daha hiç bakmaz.

Halbuki planımızda çözülemeyen sorularda nasıl bir yol izleyeceğimizden bahsetmiştim. Ama kaçacak bahane arıyorsanız bende bu başlığa daha fazla vakit ayırmıyorum. Kendi kendine çalışamayan öğrencilerin özel ders almaktan başka şansı yoktur.  Kendi hallerine kaldıklarında matematiği sevmiyorum, anlamıyorum, hocalarım güzel anlatamıyor, yazılıdan da zaten tüm sınıf zayıf aldı, kitapları yazanlar da karman çorman yazmışlar gibi bahanelerle söylenip duracaklardır. Yaşlanınca da sigortalı bir iş bulabildiyseniz emekli maaşıyla yuvarlanıp gidersiniz. Tavsiyem hayatın ucuz olduğu bir şehre yerleşin.

Kalan öğrencilerle diğer sayfalardan başarıya gidecek yolları izleyelim.

“2- Birkaç soru çözüp çalışmayı bırakmak” için 8 yanıt

 1. Bu yazının devamı ayrı sayfalar olarak düzenlenmiştir. Sağ üstte sayfalar bölümünde yazının önce ve sonrasına ulaşabilirsiniz.

 2. yapamadığım sorular oluyor ve hocalarım a sorduğumda yaptıklarını anlamıyorum. o soruların çoğunu evde uğraştığımda yapabiliyorum ama buda zaman kaybı oluyor ve planlarım yetişmiyor. ne yapmalıyım..

  1. Hocalarına sorduğunda çözümü anlamamanın nedeni pasif olarak dinlemektir. Hocan çözümü yazarken her yazdığının nedenini düşün, anlamadıklarını ilerlemeden hemen sor. Öğretmenler bildiği konunun öğrenciler için de kolay olduğu inancına kapılabiliyor. Sürekli soru sorarak ne kısımlarda zorlandığınızı öğretmene fark ettirmeniz gerekiyor.

   Sorularla uğraştığımda yapabiliyorum fakat vakit kaybı oluyor demişin. Bence bu zamanı vakit kaybı olarak düşünmek yanlış. Kendi çözebileceğin bir soruyu başka birine sormak yanlış bir tutumdur. Başkasının 1 dakikada yapacağını kendin 10 dakikada yapabiliyorsan mutlaka kendin yapmalısın.

   Burada kaybettiğin 10 dakika başka sorularda sana ipuçları verecektir. Planlarınız yetişmiyorsa boş vakitlerinizi iyi hesaplayıp kendinize uygun bir plan yapmalısınız. İyi yayın evleri kullanmak, boş vakitleri iyi organize etmek, yaz tatillerini hızınızı artırmak için iyi değerlendirmek zaman sorunu yaşamanızı engelleyecektir. Tecrübeli bir özel ders öğretmeni ile çalışmakta hızlı ilerlemenizi sağlayacaktır.

 3. bu son günlerden matemetik çalışırken canım çok sıkılıyor gerektiği kadar konsantre olamıyorum sizce ne yapmalıyım

  1. Arkadaşlarınızla yapamadığınız soruları bir birinize sormak iyi gelecektir.

 4. merabalar sayın hocamm, ben 2013 de üniversite sınavına gircem gecen yıl girdim istediğim sonucu alamadığım için çok üzüldümmm. hedefim doktor olmak ama bunun için matematik şart daha doğrusu hayatın en temeli matematik. matematikle ilgili fem,sınav,karakök ,kpss,ilk adım matematik kitaplarım var amaa problem çözemiyorummm yani karıştırıyorum. fem ve sınav için bilmiyenler adına zor diyorlar bende karakök matematik 0 kitabını aldım en temelden öğrenebilmek adınaaa sizin bi öneriniz var mı ? ayrıca çok unutkan birisiyim. cevap verirseniz çok mutlu olurum tşk ederim..

  1. Matematik 0 kitabı güzel seçim. Onu bitirince matematik 1 ve matematik 2 kitaplarını çözersiniz.
   Bir önerimde çözümlerinizi düzenli olarak bir yere yazarsanız ileride tekrar o konu içinde bir soru çözemediğinizde eski çözümlerinizi okuyabilirsiniz. Veya ileri zamanlarda tekrar çözüp eski yaptığınız çözümle şimdiki çözümünüzü karşılaştırırsınız.

 5. hocam ben 9.sınıf öğrencisiyim birinci dönem matematiğim zayıf geldi şimdi ne yapmaylıyım sanki ne kadar çalışsamda olmucakmış gibi geliyor hocam yardım edin???

Yorumlar kapatıldı.