NEDEN ÖZEL DERS ALMADAN OLMUYOR?

[google1]

 • Şunu farketmişinizdir ki başarılı öğrencilerin başarısını her ne kadar dershane ve özel okullar sahiplenmeye çalışsa da her başarılı öğrencinin arkasında ona özel ders veren değerli bir öğretmen vardır.
 • Böyle zorlu bir sistemi öğrenci tek başına veya bir guruba anlatılan dersten edindiği izlenimlerle başaramaz.
 • Özellikle zayıf öğrencilerin özel dersten başka çareleri yoktur. Çünkü öğrencinin okul ile arasındaki mesafe açıktır ve yılların sonucu olan bu seviye farkı , sınıfta öğretmenin vereceği genel anlatımla giderilemez . Çocuk anlatılanların temelini teşkil eden konulara hakim olmadığından sadece hocanın tahtaya yazdıklarını defterine yazar. Anlatılanların çoğunu anlamadığından dolayı, derste sıkılır , konuşur , okula ders için değil de , arkadaşlarını görmek , muhabbet etmek için gitmeye başlar.
 • Özel ders her zaman en iyi kalitede eğitim ve başarı demektir. Öğretmen öğrenciyi birebir takip ettiğinden, nerede eksiği olduğunu görür ve ona göre program oluşturarak , öncelikle eksiklikleri ortadan kaldırır. Daha sonra bol egzersiz ve etkili anlatımla öğrencinin derse olan hakimiyeti artar ve başarı kaçınılmaz olur . Özellikle de temel eksiklikleri giderilmiş öğrenci, birebir eğitimle okul müfredatını , okuldaki öğretmenden önce takibe başlarsa, yani özel ders öğretmeni , okul konularını daha okulda görmeden anlatırsa; okulda tekrar anlatılacağından öğrencinin konuya hakimiyeti iyice pekişir, diğer öğrencilerin konu hakkında bilgisi olmadığından , onları geçer , tahtaya daha sık kalkar ve sözlü notunu yükseltir vb.
 • Günümüzde pek çok aile özel ders yolunu seçmekte ama özel dersi aldırırken sadece parayı dikkate almaktadır, yani kim daha ucuza ders veriyorsa o kişiye yönelmektedir. Bu çocuklarımızın geleceğini karartabilecek , onları geri dönülmez sonuçlara sürükleyebilecek büyük bir hatadır. Eğitim profesyonellerin işidir , böyle ucuz ücretle ders veren kişiler büyük ihtimalle üniversite öğrencisidirler , tecrübesizdirler, kısa sürede başarının geleceğini , çocuğun notlarının yükseleceğini vs. söylerler. Ama böyle olmaz, , daha sonra okuldaki öğretmeni eleştirmeye başlarlar, soruları zor sorduğunu, aslında öğrencinin iyi durumda olduğunu falan söylerler yani kendilerinde hiç suç bulmazlar ve başkalarını suçlamaya başlarlar. Daha sonra öğrenciyi bile suçlarlar ve yeterince çalışmadığını söylerler. Sonunda başarı gelmeyince aile ders almayı bırakır ama 6-7 ay geçmiş olur ve öğrencini siciline aldığı düşük notlar bir daha değişmemek üzere geçmiş olur. Orta öğretim puanını düşüren bu düşük notlar bir daha düzeltilemez. Dolayısıyla ailenin ders aldıracağı hocayı seçerken dikkatli olması ve kaliteyi ön plana alması gerekir. Ders verecek öğretmenin mezun olduğu okulu, görev yaptığı kurumu, tecrübelerini bilmesi en doğal hakkıdır çünkü canı olan evladını ona teslim etmektedir.
 • Bazı aileler de ekonomik durumları müsait olmasına rağmen özel ders aldırmayı düşünmezler bile. Bunun sebebi ya paraya kıyamazlar ya da ,kendi kendine yapsın, ne işi var otursun çalışsın , anlayışı hakimdir ama sigara gibi fuzuli pek çok şeye para harcarlar, hem de düzenli ve ömür boyu. Mevcut sistemde , okul programı ile arası açılmış çucuğun 24 saat çalışsa bile durumunu düzeltmesi mümkün değildir,bazen haftada alınacak bir saat özel ders bile yetmektedir. Üstte sıralanan iki yaklaşımdan ötürü nice yetenekler keşfedilmeden kaybolur gider.

“NEDEN ÖZEL DERS ALMADAN OLMUYOR?” için 15 cevap

 1. hocam ben sayısal okuyorum..hani bi yerde söz etmişsiniz özel ders yani ben şimdiye kadar dershane yada özel ders almadım matematiğim pek iyi değil … kendime güvenemiyorum acaba sizce matematik olmadan da çözebilmiyimmm anlamıyor o dersi ne kdar çok üstünde dursamda

 2. Merhaba Değerli Hocam.
  Yakın bir tarihte sizi arayacağım ve müsait olursanız Ağustos’ta haftada iki gün ders almak için Şile’den Kadıköy’e geleceğim.Şimdiye kadar matematiği yapamadım.Matematikten hep kaçtım.Çünkü matematik bir zincirin halkaların gibi..
  Baştan koptuysa gerisi gelmiyor.Şahsen ne zaman heves edip , bir konu öğrenmeye çalışsam karşıma hep bilmediğim şeyler çıktı.Bu sorulara cevap veremedim, çünkü eksiğimin hangi konuda olduğunu bile bilmiyordum..Ama ilk defa sizin yanınıza geleceğim için heyecan duyuyorum..İçimdeki ses bu defa olacak diyor :)
  Öncelikle sözel öğrencisiyim. Geçen sene üniversite sınavlarına girdim.Fakat istediğim bölümleri tutturamadığım ve tutturduğum bölümleri istemediğim için bu sene tekrar hazırlanacağım.Yazılarınızı okudum.Bu defa sayenizde daha yüksek hedefler koydum kendime..Sizinle hiç ders işlememiş olsam da şimdiden inanılmaz bir güven duyuyorum..
  Sevgi ve Saygılarımla

  1. İhtibar. Bende beraber çalışmaktan memnun olurum. Zaten benim web sitemi bularak işin zor kısmını geçmişin. :)

 3. Özür dilerim hocam Ağustos’ta değil Ekim’de geliyorum olacaktı.
  Geçen sene Ağustos için böyle bir plan yapmıştık aklımda o şekilde kalmış..
  Sevgiler :)

 4. Ben 10.sınıfa gidiyorum.Ve matematikten temelim zayıf.Okulda konuları işliyoruz ve konuyla ilgili hoca soru anlatarak çözüyor.(anlıyorum).Ve bizden performans ödevi olarak 250 soru çözmemizi istiyor.Ama soruları çözemiyorum.Derfterime bakıyorum.Kitaptan çözümlü sorulara göz atıyorum.Ama soruda istenen şeye benzer bir soru bulamıyorum.deniyorum ama sonucu bulamıyorum.Ve işlem yapabilme kabiliyetim de zayıf.Yazılarınız da çok doğru söyleişşiniz.
  Bu zamana kadar ne planlar ne proğramlar ne kararlar aldım, sonuç 0 hiç bir şey yapmadım.Aslında matemTik dersini seviyorum. Soruları çözebilsem matematiği bırakmam.Ama şuan motivasyonum altüst olmuş durumda.Ve yetmezmiş gibi 9.sınıftanda eksiklerim var.Lütfen bana bir öneride bulunun..

 5. Merhaba hocam ben 7.sınıfa gidiyorum ve matematiğin temlini kaçırdığımı düşünüyorum baştan kaçırdığım için şimdiki konularıda anlamıyorum ne yapmalıyım ? teşekkür ederim

 6. Matematikten korkmadığımı sanıyorum ama sadece kendi tarafımdan kandırılıyorum hedefim matematik öğretmeni olmak ki komik güle bilirsin bence sakıncası yok sizden bana yardım etmenizi istiyorum planlı çalışmak istiyorum,öz güvenim kesinlikle tükendi çözemediğim zor sorların şerinden önce Allaha sonra size sığınıyorum ben ciddiyim

  1. Selamlar Şeymanur. Web sitemde aşırı bir trafik ve yorum geliyor. Hepsini okuyup onaylayamıyorum. Yorum yerine mail veya sms atmak daha hızlı ulaşmanıza neden olacaktır. Whatsapp uygulamasından da mesaj yollayabilirsiniz.

   1. Hocam,benim matematik dersim berbat’ın altında 8.sınıfa gidiyorum ve 7.sınıfta matematiğim 2 geldi ama özel derste hocanın dediklerini anlayamam yap dediği şeyleri yapamam ve rezil olurum diye bir korkum var özel ders alsam matematiğim orta düzey olsa bile düzelir mi yalvarırım cevap verin

 7. Hocam merhaba ben antalyada bulunuyorum istanbulda olup sizden özel ders almayı çok isterdim ama mümkün değil antalyada sizin gibi kaliteli ders verebilcek tanıdığınız bildiğiniz dostunuz ahbabınız varmıdır önerebilirmisiniz ?

 8. Hocam ben bu yıl düşük bir puanla bir yer tuturamadim. Lise boyunca hiç dershaneye gitmedim. Ve temelim yok denecek kadar az hedefim büyük ama bunu yapmak için özel ders almayi düşünüyorum.eger size gelsem istediğim hedefe ulaşabilirmiyim. Imkanimiz kısıtlı umudum sizsiniz eğer ki seninde yapman gereken şeyler var derseniz tabiki benim yapacaklarim var ama yine söyleyeyim temelim yok

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir