İşleniş

Bu bölümde matematik üzerine yazacağım. Diğer derslerin işlenişini “Diğer Dersler” isimli sayfada inceleyiniz.

Özel derse en çok ihtiyacı olan ders matematiktir. Ben ders işleyişinde izlediğim sistemi kısaca anlatayım.

Özel derste anında geri bildirime çok önem veririm. Söylediğim her şeyi öğrencinin doğru anladığından emin olmak için bir soru yönelterek kontrol ederim.

 • Önce işte bu böyledir derim.
 • Sonrada o halde bunun yanıtı ne olmalı diye sorarım.
 • Öğrencinin verdiği tepkiye göre söylediğimin zihninde nasıl bir yer ettiğine karar veririm.
 • Tam olarak söylemek istediğimi anladığından emin olana kadar benzeri sorular sorarım.

Düz bir anlatımın özel ders ortamında yeri olmamalıdır. Öğretmenin anlatıp durduğu bir dersi zaten defalarca dinliyor öğrenciler. Özel derste öğretmen tam da o öğrenciye özel cümleleri kurmalıdır.

Aksi halde aynı anlatımı 5 kere de tekrarlasanız öğrenci üzerindeki etkisi ilk yaptığınız anlatımdan farklı olmayacaktır.

Ben kendi anlattığım derslerde:

 • Konu ile ilgili pekiştirici sorular veririm. Diğer derste hataları üzerinde tekrar dururuz.
 • Çözümlü sorular vererek kendi kendine çalışmayı öğrenmesini teşvik etmeye çalışırım.
 • Kendi ayakları üzerinde durmasını amaçlarım. Öğretmenlerden veya okullardan bağımsız olarak eğitim hayatı boyunca kendi kendine çalışabilsin isterim.
 • Video anlatımlar vererek sınıf ortamındaki anlatımın sürekli elinde bulunmasını sağlarım. Bir konuyu işledikten sonra birde bu video anlatımını not tutarak izlemesini isterim.
 • Bu sene yeni başlayacağım bir uygulama öğrencilerin yaptığı çalışmalarla ilgili her hafta bir karne düzenleyerek olumlu ve olumsuz tutumlarını somutlaştıracağım.
 • Zaman içinde çalışmalarının seyri ile ilgili raporlar hazırlarım, grafikler oluştururum.
 • Yıl boyunca hatalı yaptığı soruların kaydını tutup ileri zamanlarda (aylar sonra belkide yıllar sonra) daha önce şu soruya hatalı yanıt vermişin. Tekrar çözmeyi dene derim.

İlk aklıma gelenler bu kadar. Zamanla yazıda güncelleme yapacağım.

Giriş sayfamdaki maddeleri okudunuz mu?

“İşleniş” için 5 cevap

 1. hocam tamda anlattıgınız sorunları yaşıyorum temelim hiç yok siz hangi şehirdesiniz özel ders konusunda yardımcı olurmusunuz?

  1. Selamlar Burak. Ben İstanbulda yaşıyorum. Sanırm sen Ankaradasın. Ben izlediğim yöntemlerin nedenlerini anlatmaya çalışıyorum. Birlikte çalışamasak bile kendi çalışma yöntemlerinizde fikirlerimden yararlanabilirsiniz.

 2. okulda matamatiğim 90 dan 5 ama denemelere girdiğimde 5 doğru yapamıyorum ve bu sene 10. sınıfa gidecem okullarada 18 gün kaldı 9.sınıf konularını tekrar mı edeyim yoksa 10.sınıfa hazırlık yapayım elimde de birçok kaynak kitabı var ne yapayım dershaneye gideyim mi hocam lütfen acilen cevap yazın

  1. Selamlar Fatma. 9. sınıfı liseden mezun olana kadar sürekli tekrar etmen gerekiyor. Okul açılıncaya kadar bol bol YGS sınavı konularına çalışmalısın. Okul açıldığında da hocanız bir konuyu işlediğinde o hafta bol bol o konu ile ilgili sorular çözerek o ünitenin testlerinde iyi netlere ulaşmalısın. Bu şekilde öğrendiğinden emin olmadığın bilgiler sürekli karşına çıkacaktır.

Yorumlar kapatıldı.