İşleniş

Özel derse en çok ihtiyacı olan ders matematiktir. Sözel dersler, fen bile videolarla yürütülebilirken matematikte özel ders en hızlı ilerleme yöntemi. Ben ders işleyişinde izlediğim sistemi kısaca anlatayım.

Özel derste ilgiyi canlı tutmak için sık sık geri bildirim almak gerek. Söylediğiniz her kelimenin doğru anlaşıldığından emin olarak ilerlemek gerekiyor. Ufak bir kopukluk herşeyi bozuyor.

 • Önce bir sorunun nasıl çözülmesi gerektiğini gösteririm.
 • Sonra benzeri bir soru yazıp yardımsız çözebildiğinden emin olurum.
 • Öğrencinin verdiği tepkiye göre söylediğimin zihninde nasıl bir yer ettiğine karar veririm.
 • Tam olarak söylemek istediğimi anladığından emin olana kadar benzeri sorular sorarım.
 • Ünitedeki en sık rastlanan soru çeşitleri için bu adımları tek tek uygularım. Öğrenci bir okulda veya kursta eğitim alıyorsa oradaki sistemi de bozmadan herşeyin uyumlu gitmesine gayret ederiz. Öğretmenin verdiği sorular, kursta verilen sorular ve ihtiyaç olursa farklı kaynaklardan sorular çözerek ilerleriz.

Düz bir anlatımın özel ders ortamında yeri olmamalıdır. Öğretmenin anlatıp durduğu bir dersi zaten defalarca dinliyor öğrenciler. Özel derste öğretmen tam da o öğrenciye özel cümleleri kurmalıdır.

Aksi halde aynı anlatımı 5 kere de tekrarlasanız öğrenci üzerindeki etkisi ilk yaptığınız anlatımdan farklı olmayacaktır.

Ders çalışma yöntemleri ile ilgili önerilerime ana sayfadan ulaşabilirsiniz. Tıklayın

Giriş sayfamdaki maddeleri okudunuz mu?

KaydetKaydet

KaydetKaydet

“İşleniş” için 5 yanıt

 1. hocam tamda anlattıgınız sorunları yaşıyorum temelim hiç yok siz hangi şehirdesiniz özel ders konusunda yardımcı olurmusunuz?

  1. Selamlar Burak. Ben İstanbulda yaşıyorum. Sanırm sen Ankaradasın. Ben izlediğim yöntemlerin nedenlerini anlatmaya çalışıyorum. Birlikte çalışamasak bile kendi çalışma yöntemlerinizde fikirlerimden yararlanabilirsiniz.

 2. okulda matamatiğim 90 dan 5 ama denemelere girdiğimde 5 doğru yapamıyorum ve bu sene 10. sınıfa gidecem okullarada 18 gün kaldı 9.sınıf konularını tekrar mı edeyim yoksa 10.sınıfa hazırlık yapayım elimde de birçok kaynak kitabı var ne yapayım dershaneye gideyim mi hocam lütfen acilen cevap yazın

  1. Selamlar Fatma. 9. sınıfı liseden mezun olana kadar sürekli tekrar etmen gerekiyor. Okul açılıncaya kadar bol bol YGS sınavı konularına çalışmalısın. Okul açıldığında da hocanız bir konuyu işlediğinde o hafta bol bol o konu ile ilgili sorular çözerek o ünitenin testlerinde iyi netlere ulaşmalısın. Bu şekilde öğrendiğinden emin olmadığın bilgiler sürekli karşına çıkacaktır.

Yorumlar kapatıldı.