Röportaj

[google1]

Ana sayfa üzerinde röportaj mantığı ile sürekli yeni yorumlar bırakacağım. Sizde röportaja katılıp sorular sorarsanız sevinirim.

Bu bölümdeki amacım kendimi bir veli ve öğrenci yerine koyarak sorular sormak ve bunlara samimi cevaplar vermek. Yani kendi kendime yapacağım bir röportaj. Yorumlar kısmı için referans alabilmek için soru numarası vereceğim. Yorum yazarken kolaylık sağlayacaktır.

1- Başarısız bir öğrencinin kaderini değiştirmek mümkün müdür?

Veliler büyük umutlarla okula başlayan çocukları hakkında daha ilkokulun ilk yıllarından büyük hayal kırıklığına uğruyorlar. Bu kadar basit şeyleri nasıl anlayamaz diyerek hayret ediyor ve tüm umutlarını kaybediyorlar.

Ama sabırlı olun, düzenli ilginizi sürdürün. Bu çocuk hiç başarılı olamayacak sansanız da her şey bir anda değişecektir. Önemli olan hatalı tutum sergileyip çocuğunuzu başarısızlığa mahkum etmeyin.

Dikkat ettiyseniz ana sayfanın en başında “Aylar, hatta yıllar süren eksikleriniz varsa” diye başladım. Varsa dedim, aslında biliyorum ki lise son sınıfta olup çarpım tablosunu tam olarak bilmeyen her sınıftan birçok öğrenci var. Toplama işlemini dahi nasıl yapacaklarını bilmiyorlar desem inanmazsınız belki ama binlerce lise son sınıf öğrencisi bu seviyede.
(-3+5=? gibi bir soruya yanlış cevap veren lise son sınıf öğrencilerine her yıl onlarca kere rastlıyorum) Ama korkmayın çabucak öğreniyorlar. :)

2- Günde ne kadar soru çözmeli?

Burada pek çok faktör var. Her öğrenci aynı şartlarda değil.

  • Zaman sıkıntısı
  • Geçmiş yıllarda yaptığı çalışmalar
  • Çevresel faktörler
  • Okuldan verilen yapılması zorunlu çalışmalar

Tabi ki amaç çok farklı sorular üzerinde düşünmek. Sürekli tekrar etmek. Eksiklerimizi bulup düzeltmektir. Düzenli çalışan bir öğrenci 1 soruyu 1 dakika ile 1,5 dakika arasında çözecektir. Lise seviyesindeki sorular için bu süre 5 dakikayı. Test değilde klasik sorularda ise 10 dakikayı bulabilmektedir.

Burada seçeceğiniz kitabın seviyenize uygun olması çok önemli. Her öğrenci için aynı soru sayısını veya her ünite için aynı soru sayısını vermek mümkün değil. Ama en azından günde 1 test çözmenin konuyu çok iyi öğrenmeyi sağladığını bilmelisiniz. 1 test çözemeyen de yarısını çözmeli. Her gün her dersten en az yarım test çözün ki geleceğiniz riske girmesin.

Ben mutlaka soru sayısı duymak istiyorum sizden diyorsanız buyrun. Doktor olacağım diyorsanız  günde en az 200 soru, yazılılardan 80 civarı alan bir öğrenciyseniz günde 100 soru. Yazılılardan 60 civarı alan bir öğrenciyseniz en az 50 soru çözebilmeniz gerekir.  Hızınız arttıkça soru sayısını artırabilirsiniz.

3. Oğluma/kızıma hep çalış diyorum ama çalışmıyor, ne yapmam gerekir?

Çalışmasının gerektiğini, çalışmanın gelecekte iyi yerlere getireceğini öğrencilerde biliyor. Sizin sürekli  hatırlatmanız pekte bir şeyi değiştirmiyor. Hatta çalışacaksa da çalışmıyor.  Çoğu öğrencide çalışmayı ister ama başaramaz. Akşam çalışacağım, yarın çalışacağım, sınav haftası çalışacağım derken bir bakmış ki okul bitmiş üniversite sınav günü gelmiş. :) Yapmanız gereken başarıya giden zorlu yolda onları yalnız bırakmamak.

Birkaç öneride bulunayım:

  • Öncelikle çalış demek yerine birlikte bir plan yapın. Basit, karmaşık olmayan bir plan olsun. Mesela bir soru bankası alıp sırayla testlerini çözmek. Günlük bir test adedi belirleyin. Mesela her gün 1 veya 2 testi çözmek. Çok zorlanıyorsanız yarım test.
  • Çocuğunuzdan bunu çözüp akşam size getirmesini isteyin. Beraber cevaplarını kontrol edin (cevap anahtarından). Sürekli çalış, çalış demektense bu gibi bir uygulama çok daha başarılı olacaktır.
  • Tabi imkanınız varsa tecrübeli bir öğretmenden ders aldırın ama yinede hergün test çözme planınız sürsün. Cevapları beraber kontrol edin.
  • Konu anlatımı güzel kitaplar alın. Bir konu için bakabileceği birkaç farklı kitabı olsun.
  • Ve mutlaka ilgi gösterdiğinizi belli edin. (Sürekli çalış, hiç çalışmıyorsun diyerek bir ilgi değil) Ama bir önceki gün yanlış çıkan cevapları ertesi gün tekrar sorun ama suçlayıcı olarak değil de ilgi gösterdiğinizi belli edecek şekilde bir hava oluşturmalısınız. Ama mutlaka yanlış çıkan soruların doğrusunu öğrendiğinden emin olmalısınız.

Konu hakkındaki diğer yazımı da inceleyin. Çocuğum ders çalışmıyor, ne yapmalıyım?

Özel ders ücretleri: 2021 Özel Ders Ücretleri

TYT-AYT hangi konular var? Tıklayın