Yaz Kampı

Kamptan kastettiğim düşünce yapısı olarak bir kamp. Hayatınıza yeni bir yön vermeniz için yapacağımız çalışmalarımıza yaz kampı diyorum. Yatılı bir kamp değil yani.
Yazın boş vakitlerimi değerlendirmek ve yeni öğrencilerle tanışmak için okullar kapalıyken de özel derslerimi sürdürürüm. Bu derslerle ilgili aklıma gelen faydaları maddeler halinde yazıyorum.
 • Bu yaz derslerinizle ilgili tüm endişelerinizden kurtulmak için bir fırsat.
 • Geçmiş yılın anlamlı bir tekrarı ve gelecek yılın konularına olumlu bir bakış açısı kazanacaksınız.
 • Yazın boş vaktinizde yapacağınız bu çalışmalar size okullar başladığında büyük vakit kazandıracak. Ödevleriniz daha çabuk bitecek, hocanızın dediklerini çok daha çabuk öğreneceksiniz. Diğer derslerinize ve ders dışında kalan vaktinize olumlu katkısı olacak.
 • Böylece okullar açıldığında göreceğiniz konulara bambaşka bir gözle bakacaksınız, dersler daha anlamlı görünecek. Öğretmenlerinizi daha ilgiyle dinleyeceksiniz. Anlatmak istediklerinin farkında olarak dersleri dinleyeceksiniz.
 • Kurtarma sınavları olan öğrenciler içinde büyük bir fırsat olacak yazın uygulayacağım program. Zorlanmadan sınavlarını verip borçlu kalmaktan kurtulacaklar.
 • Çok daha önemlisi bir önceki seneyi bilmeden yeni yıla başlamanın olumsuz etkilerinden kurtulacaklar. Hatta başarıyla okulu tamamlayan birçok arkadaşından birkaç adım önde başlayarak öğrencilik yaşamlarında bambaşka bir konumda bulacaklar kendilerini. Eskiden sınıfta işlenen konular anlamsız gelirken artık daha tanıdık ve zevkli görünecek.
 • Kazandıkları bu hız sınıf arkadaşlarından daha hızlı hesap yapmalarını sağlayacak. Daha çabuk hatırlayacak, daha hızlı işlem yapacak, daha çabuk sonucu bulacak..
 • İlkokulu bitirip 6. sınıfa geçecekler ve 8. sınıfı bitirip liseye geçecek öğrenciler yeni karşılaşacakları eğitim sistemine ve yeni konulara uyum sağlayabilmek için önemli bir fırsat olacak. Yeni okullarına başarılı bir başlangıç yapma şansı bulacaklar.
 • Tüm bir üst sınıfa geçen öğrenciler için de yeni işleyecekleri konulara karşı temel birikim ve bakış açılarını kazanmış olacaklar. Geçmiş yıllardan gerekli bilgilerini tamamlayarak yeni konuları öğrenmeye hazır halde olacaklar.
 • Yazın ders çalışmanın birçok avantajı olacak; sınav kaygıları, okulun verdiği yorgunluk, yanlış alışkanlıklar, arkadaşların olumsuz etkileri ve benzeri olumsuzluk yaratan etkenler olmadan sağlıklı ders işleme sanşı bulacaksınız.
 • Geçmiş yıllardan kazanılmış olumsuz bakış açılarından, olumsuz alışkanlıklardan kurtulmak için bir şans doğacak.
 • Matematik öğretmenlerinin nasıl düşündüğünü, nelere önem verip, anlattıkları şeylere bakış açılarını görmüş olacaksınız. Umuyorum ki okuldaki kendi hocalarınızla da iletişiminizi olumlu etkileyecek bu derslerimiz. Bir ünitede size önemsiz gelen ama çok önemli olan, ya da size önemli gibi gelen aslında daha basit bir şeyi kasteden ifadelere doğru bakış açısı kazanacaksınız.
 • Kendi başınıza yaptığınız çalışmalardan çok daha kısa sürede konuları öğrenin. Önemsiz ayrıntılara takılıp kalmayın yada önemsiz olduğunu düşünerek önemli şeyleri atlamayın.
 • Yazın matematiği öğrenin daha az masrafınız olsun.
 • Yaz tatilinin küçük bir bölümünü ayırarak matematikle dopdolu bir yaz tatili geçirin. Değerlendirmeniz dileğiyle.
 • Şimdilik aklıma gelenler bunlar.  Sitemdeki güncellemeleri takip ederseniz açıklanacak programlardan haberdar olabilirsiniz.
 • Yaza yakın hatırlatma maili almak isteyenler matematiksel@gmail.com adresine kendilerini tanıtan bir mail gönderebilirler.

“Yaz Kampı” için 33 yanıt

 1. merhaba hocam ben matematikle ilgili temelim de eksiklikler olduğunu düşünüyorum.ve her defasında bu öğrenmeme büyük bir engel olarak karşıma çıkıyor.üniversite için 3 yılım kaldı ve artık başarmalıyım.özel ders alacağım ama yeterli olurmu bilmiyorum.sizinde bana önereceğiniz şeyler olursa lütfen söyleyin..saygılar…

 2. Selamlar İhtibar. Öncelikle İhtibar ismini ilk defa duymuştum. Osmanlıca sözlükten bulabildim. Yoklama. Deneme. Sınama. Tecrübe.
  Üniversite sınavına yüzbinlerce kişi katılıyor. Sınava mutlaka iyi bir hazırlık yapmak gerek. Benim tavsiyem dershane yerine özel ders tercih etmeniz. Deneme sınavları için yine dershanelere dışardan öğrenci alınıyor.
  Dershane Türkiyede zorunluluk gibi. Dershaneye giden öğrencilerinde özel ders avantajlarından yararlanmalarını tavsiye ederim.
  3 yıl gayet iyi bir süre. Düzenli bir çalışmayla üniversite sınavından istediğin başarıyı elde edebilirsin.
  Benim tavsiyem en kısa sürede geçmişten gelen eksiklerini tamamlamaya çalış. Sınava yaklaştıkça daha rahat bir düşünce yapısına kavuşmuş olarak hazırlıklarını tamamlarsın.
  Sınavdaki başarı için geçmişten gelen matematik bilgisinin büyük önemi var. Buralardaki eksiklerini farkedip tamamlaman gerekir. Soruların oldukça sitemden yorum bırakırsan en kısa sürede yanıtlamaya çalışacağım. Böylece yazılarımız diğer öğrencilere de faydalı olur umarım. Sitemde ders çalışma ve sınavlara hazırlıkla ilgili yazılarımı incelemenizi tavsiye ederim. Görüşmek üzere.

  1. Evet hocam herkez ilk defa duyduğunu söylüyor.Bu arada bir anlamı daha var ; iyi haber getiren .. :) yazınızı aileme de okuttum..söylediklerinizi yapacağım.Sitenizi yakından takip ediyorum gerçekten çok yararlı şeyler yazmışsınız.Arkadaşlarıma da tavsiye ettim..Gerçekten çok teşekkür ederim.. hoşçakalın

 3. Sayın hocam …
  Şu an babam yanımda çok çok selamı var.Kendisi batı keman sanatçısı ve aynı zamanda müzik öğretmeni.İzlemek isterseniz (Suat Erdem Altın Koza Keman Resitali) yazıp youtube’a girebilirsiniz..Teşekkürler

  1. Suat Beye de selamlar. İzledim görüntülerini. Çok güzel, tebrik ederim. Keman sesini çok severim ben. Son günlerde defalarca dinlediğim genç bir çocuk var. http://www.dailymotion.com/video/x2ro7m_paul-dateth-dj-inka-one-violon-dj_music

   Bu sene bende bir Güzel Sanatlar Lisesinin Matematik derslerini anlatacağım. Müzik bölümü öğretmenlerimiz: http://www.msgsl.com/9.asp
   Belki tanıdığı kişiler varsa selam söylerim dersler başladığında.

 4. Selam hocam sitenizi gezdim dolaştım.Çok yararlı bilgiler gerçekten..ailem dershane düşünüyorlardı .Açıkçası bende daha yararlı olur diye düşünüyordum.yazılarınızı okuyana dek. :) fiziğim zayıf ama özel ders alarak düzeltebilirim :):) teşekkürler sayenizde aydınlanıyoruz …

  1. Selamlar Ece. Özel ders çokta zorunlu değil ama çok vakit kazandırıyor. Yeterli vakti olduğunda her öğrenci istediği konuları öğrenebilir.
   Ama bazen öyle bir durum oluyor ki lisedeki bir öğrencinin taa ilkokuldan kazanması gereken bazı şeyleri atlamış oluyor. Veya farkında olmadan bazı konularda dolanbaçlı yollarla düşünüyor. Özel dersin bu gibi durumlarda avantajı oluyor. Yılların eksiklerini öğretmen fark edip uygun çalışmalarla öğrenciyi olması gereken seviyeye taşıyor.
   Umarım fizikle ilgili eksiklerini kısa sürede tamamlarsın. Başarılar dilerim.

 5. Teşekkürler ediyoruz hocam.Gerçekten çok yetenekli bir çocuk,biz ilk defa gördük ve çok beğendik.Bende Mimar Sinan Konservatuarı Keman bölümünü kazandım 2 yıl okudum.Sonradan Şile’ye taşındık ve malesef bırakmak zorunda kaldım..Devam edebilseydim matematiğe uğraşmak zorunda kalmayacaktım :))..Ama olsun sizin gibi değerli hocalarımız olduğu sürece BAŞARABİLİRİZ..

 6. Merhabalar hocam..herkez gibi bende matematik de sıkıntı çekiyorum.Sizin söylediklerinizin yararlı olabileceğine eminim ve bende özel ders almaya karar verdim.
  Şimdiye kadar dershanenin hiç yararını göremedim.Ama artık akıllandım :)
  teşekkürler

  1. Selamlar Alper. Benim yazıyı yazmada bir amacım da sanki başka bir ihtimal yokmuş gibi bir hava var Türkiyede. Herkes bir dershaneye gitmek zorunda hissediyor. Ailelerde dershaneye de verdik yapamadı demek ki bizim çocuğun kapasitesi yok diye düşünüyor. Oysa çoğu dershanede nasıl ders işlendiğini görseler başarısızlığın pekte öğrenciyle ilgili olmadığı sonucu çıkıyor.

   Dershanelerin iyi sınıfları daha verimli geçer. Herkes dersini dinler. Ama orta halli ve zayıf sınıflarda ders işlemek mümkün değildir. Öğretmenler de mecburen adet yerini bulsun diye konularını işler. 10-15 çok çeşitli eksikleri olan öğrencilere faydalı bir ders anlatabilmek hiçte mümkün değil. Her birinin kendine has eksikleri var. Hepsine ayrı tarzda ders anlatmak gerek. Hocalarda sınıfta bir iki ilgili ve sınıftan yüksek seviyede öğrenciye göre ders anlatmaya çalışıyorlar. Tabi dur çocuğum, sus çocuğum, ses yapmayın, ailenizin parasını boşa harcamayın gibi nasihatlerle zamanlar geçip gidiyor.

 7. Merhaba hocam
  benim tek sıkıntım ders çalışırken çok sıkılmam.
  ilk günki hevesimi yitiriyorum
  ne yapmalıyım ?

  1. Selamlar Ege.
   Ders çalışırken sıkılarak yarım bırakma çok olan bir şey. Öncelikle planındaki hedefin aşırı uzun sürmeyecek parçalardan oluşsun. Normalde 1 testi rahat bitirebilmen gerek. Ama o kadar bile sabredemiyorsan testin ön yüzünü yapmadan yarıda bırakma.
   Örneğin planında 3 matematik testi çözmekse ve sıkılarak yarım bırakıyorsan farklı önce en çok bunaldığın dersin testinin ön yüzünü tamamla. Sonra planındaki farklı bir ünite veya dersin testini çözün. Konu değişmesi ilginizi tekrar artıracaktır.
   Burada dikkat etmeniz gereken sıkıldığın dersi ihmal etmemek.
   Sıkıldığın dersleri daha sık ve kısa parçalar olarak yapabilirsin. Yani bir kolay çalıştığın bir zor çalıştığın üniteden test çöz. Ama üst üste iki kere sevdiğin testi değil.
   Karşılaştığın sorunlarla ve çözümlerle ilgili yorum bırakırsan fikirlerimi yazarım. Görüşmek üzere.

 8. Hocam merhabalar.Ben Şile’de okuyorum lise 3e gidiyorum ve sayısal öğrencisiyim başarılı olduğuma inanıyorum. doktor olmak istiyorum .Ancak üniversite sınavında başarımın yeterli olmayacağı kanısındayım.Matematik geo. biyo. ve kimya derslerini yeterli düzeyde yapabiliyorum fizik dersini konuyu anlasam bile sorularını çözemiyorum ve şilede eğitim kalitesi düşük dersaneleri de çok fazla katkı sağlamıyor sizce üniversiteye yönelik daha verimli ve daha etkili çalışmayı fizik konularından test çözebilmeyi nasıl başarabilirim?

  1. Selamlar Hazal. Çözemediğin sorular üzerinde o konudaki tüm formülleri nasıl kullanabileceğini düşünerek çözüm bulmayı dene. Bulamazsan başka bir soruya geç. Çözemediğin soruları bir süre sonra (birkaç saat sonra veya ertesi gün) tekrar çözmeye çalış. Yine çözmezsen bir süre sonra tekrar dene. Bu o soru tarzını çözemesen bile aklında yer etmesine neden olur. Bir süre sonra zihnin sen farkında olmadan o soruyu çözmeye çalışır. Bir gün çözüm bir anda aklına gelir. Mümkün olduğu kadar soruların çözümünü kendin bulmaya çalış. Birkaç farklı zamanda baktığında yinede yapamazsan okuldaki öğretmenine veya başarılı arkadaşlarına danış. Artık internette de güzel guruplar var. Çözemediğin soruları internetten de sorabiliyorsun. Google guruplarından arama yaparak tüm dersler için kurulmuş çok kişinin takip ettiği guruplara abone ol. Başkalarının yapamadığı zor soruları da görmüş olursun böylece.
   Konuyu ilk öğrenirken güzel kitaplardan öğren. Konuyu yeni öğrenirken Karekök yayınlarının kitaplarını mutlaka bitir. Umarım hedeflerine ulaşırsın. Başarılar.

 9. teşekür ederim hocam çok yardımcı oldunuz.:)
  hocam önerdiğiniz başka soru bankaları ve internetten eğiim veren siteler varmı

  1. Selamlar Hazal. Ünidersite konu anlatım videoları gayet güzel. Bunun dışında vide.google.com adresinden ilgilendiğin konunun adını yazdığında farklı anlatımlar bulunabiliyor.

 10. hocam ünidersiteye üye oldum ama aktivasyon kodum gelmiyor bu konuda bir fikriniz varmı mutlaka siteye girmem lazım

  1. Selamlar Hazal. Ünidersite ücretli videolar. Videoları satın almayanları da siteye üye yapıyorlar ama anlatım videolarını izleyemiyorsun. Videoları izlemek için satın almalısın. Yasal olmayan kopyaları da var internette ama satın almayı hakedecek bir çalışma yapmışlar.
   İkinci el olarak satan kişilerde var ikinci el sitelerinde. Ama site imkanlarından yararlanmak için şifre gerekiyor. Site ne derece sağlıklı işliyor bilmiyorum.

 11. hocam fiyatını yazmamışlar almak isterdim ama hak verirsiniz ki güvenemiyorum karakök yayını mat te kullandım hocam ve çok faydasını gördüm inşallah fizikte de yardımcı olur saolun ilgilerinize minettarım hocam kendinize iyi bakın saygılar dilerim….

 12. hocam size birşey sorucam.Maltepe üniversitesi tıp fakültesi 311 puanla öğrenci alıyor peki benim bu puanı yaakalamam zormu nasıl bir çalışma sistemim olmalı verebleceğiniz tüyolar varmı ?

  1. Benim tavsiyem günlük çözeceğin soru sayılarını belirle. Herşeyden önce önceliğin o hedefine ulaşmak olsun. Önce şunu yapayım sonra çözerim, akşam olunca çözerim, gece geç yatarım sabaha kadar uyumam çözerim gibi düşünme. Gün içinde en önemli önceliğin sorularını tamamlamak olsun.
   Bir de hedefini senden başkaları bilirse, hatta mümkünse günlük takip eden kişiler olursa daha motive edici olacaktır.
   Günlük soru adetlerini büyük bir afiş yapıp herkesin görebileceği bir yere asabilirsin belki veya kendi aklına gelen başka fikirleri deneyebilirsin.
   Web sitemde bu konular hakkında bayağı yazı yazmıştım sitemdeki yazıları incele bence.

 13. hocam peki bu puan normal bir çalışmayla kazanılabilirmi çok yüksek syılırmı

 14. Merhaba hocam,

  Matematik sevgim ve ılerde cocuklarıma yardımcı olabilmek amacıyla en azından lise yıllarını kapsayan toplu bir matematik kursu almak niyetindeyim. Benim yasım da, ogrenci olmayan insanlara ders veriyormusunuz ? Yıllar önce üniversiteye girdiğimde -1978 girişliyim- matematiğim iyiydi. İyi bir puanla Çapa Tip Fakültesine başladım. Bu bir avantaj olur sanırım. Tum konular 86 saat tutuyor. Bu süre bana yönelik olarak azalır mı ? Son olarak indirimim dersleri ne zaman vermeye başlarsınız ?
  Saygılarımla,

  Ersen Turker

  1. Selamlar Ersen Bey. Tıp fakültesini kazandığınıza göre eski bilgilerinizi canlandırmak çok daha kolay olacaktır. Derslerimizin işleyiş hızı öğrencilerin durumuna göre farklılık gösterir. Süreleri ortalama fikir vermesi için yazdım. İlk birkaç derste ne kadar hızlı ilerlenebileceği belli olacaktır.
   İndirimli ders ücretleri bu sene önümüzdeki hafta sonu başlayacak. Üniversite mezunları ile de ders işlemekten memnun oluyorum. Sizle de çalışma yapmayı isterim.

 15. hocam bu yaz kampı sadece 8 sınıftan liseye gecenler için mi?? ben lise 2 ye gidiyorum cok calısıyorum ama yapamıyorum matematiği..

  1. Selamlar Emine. Matematik dersleri tüm sınıflar için geçerli. Ders almaya karar verirsen yardımcı olmaktan memnun olurum. İyi çalışmalar.

 16. HOCAM BAN DA BİR YOL GÖSTERİN.İKİLEMDE KALDIM…MATEMATİK İÇİN EVDE KONUYA CALIŞIYORUM VİDEO İZLİYORUM KONU ÇÖZÜMLÜ VİDEOSUDA İZLİYORUM KONU TESİTDE ÇÖZÜYORUM BİR KAYNAKTAN BU YETRLİ DEĞİLMİDİR SONRA KONULAR BİTTİKTEN SONRA DİĞER KAYNAKLARDAN SORUÇÖÜLECEK ELBET…SİZCE BİRDE ÇÖZÜLEMEYN SORUARIN PEİŞİNE GİTMKE HER ZAMAN GEREKİRMİ…YADA ZAMAN KAYBI OLUR MU…TESTİN ÇOĞUNU ÇÖZÜPDE 4 SORUNUN ÇÖZÜMÜNÜ ÖĞRENMEK İÇİN HARCANAN VAKİT.. ZAMAN KAYBI OLUR MU.

 17. hocam ben bu yıl lise 3 e geçtim artık herşeyin farkındayım ve çalışmam gerektiğinide biliyorum lise 1 ve 2 de gerekli gayreti göstermedim :( lise 3 e başladım okuldan sonra evde tekrar yapıp soru çözüyorum ve benim lise 1 ve 2 eksiğim var ben akşamları ise lise 1 i önce bitirip sonra lise 2 ye dönmek istiyorum yani öğle lise 3 akşam lise 1 sonra bitincede lise 2 yi tekrar edip soru çözersem verimli olur mu? şimdiden teşekkürler

  1. Selamlar Zeynep. İkisini bir arada götürmekten başka şansın yok. O nedenle bol bol soru çözüp bir an önce lise 1 ve lise 2 konularını tamamlamaya çalışmalısın. Her senenin konuları az veya çok bir önceki senelerden bilinmesi gereken bazı bilgilere dayalı olur. Bir an önce eski yıllardaki eksiklerini tamamlamaya çalış.

 18. hocam bir şey sormak istiyorum seneye girecek olan öğrenciler için YGS şubata alınmış diyorlar bu konuyla ilgili bir bilginiz var mı? şimdiden teşekkürler

Yorumlar kapatıldı.